Tohle nosil za socialismu skoro každý. Dnes má cenu jako nový byt. Nechali jste si je?
Je až s podivem, jak razantně se může měnit přístup k předmětům, které byly svého času zcela běžné. Jak se však doba mění, mění se i naše vnímání svého času naprosto obyčejných předmětů. Něco, co kdysi bylo základním prvkem vybavení každé domácnosti, se dnes stává sběratelským kouskem. A mnohdy za to člověk dokáže získat skutečně pěkné peníze. Pokud jste jedním z těch, co si na památku schovali nějaké předměty z dob socialismu, možná je na čase, abyste zbystřili.
Doba se neustále mění a s tím se mění i svět kolem nás. To se však netýká jen ideologických, politických či společenských rozměrů, ale i věcí zcela obyčejných a materiálních. Každý z nás si jistě uvědomuje, že věci, které byly v době svého používání považovány za obyčejné, se s plynoucím časem stávají sběratelskými artikly. Ne každý si však možná uvědomuje, že nějaký takový sběratelský artikl má třeba sám doma.
Ikonické kousky z dob socialismu
Socialistická éra v Československu se vyznačovala celou řadou věcí, které byly svého času na denním pořádku. Ať už se jednalo o budovatelská hesla, která vlála z každé druhé budovy, nebo například všudypřítomným označením „soudruhu“ a „soudružko“. Naše domácnosti však svého času byly plné předmětů, nad kterými by se kdekdo dvakrát nepozastavil. Perfektním příkladem takových věcí mohou být budíky a hodinky od značky PRIM.
PRIM je československá, respektive česká značka hodinek, která na našem území existuje již od roku 1969. Historie těchto hodinek však sahá ještě dále a to do roku 1949. Tehdy totiž v Novém městě nad Metují začala osobní hodinky vyrábět značka Chronotechna. První prototypy hodinek byly uvedeny na trh v roce 1954 pod názvem Spartak.
Značka PRIM byla zapsána až v roce 1956 a od následujícího roku začala sériová výroba. Právě v roce 1969 však došlo k osamostatnění novoměstského výrobce na mateřské Chronotechně. Závod přijal jméno Elton a začal se věnovat výrobě ikonických hodinek, přičemž jejich produkce pokračuje až dodnes.

Jak poznat skutečnou hodnotu? Třeba je máte doma právě vy
Pokud máte doma nějaké staré hodinky od značky PRIM, dost možná sedíte na opravdovém pokladu. Ze všeho nejdříve je však potřeba zjistit, jestli se skutečně jedná o sběratelský kus, za který by někdo byl ochotný vyplatit vysoké částky. Hlavním kritériem je samozřejmě celkový stav hodinek. Pokud je ciferník plný odřenin a opotřebení, cena hodinek tím logicky klesá. Důležitý je také perfektní stav původních nápisů a absence stop po neodborném zacházení, jako hrubé čištění a nepovedené opravy.
Dalším kritériem je navíc rarita daného kusu. Pokud vlastníte model, který byl na trh uveden v množství desítek tisíc kusů, o žádnou vzácnost se bohužel nejedná. Jste-li však vlastníkem modelu, který byl na trh uveden v omezeném množství a kterého se do dnešního dne navíc dochoval omezený počet kusů, můžete se radovat. Čím méně kusů dnes existuje, tím vyšší částky sběratelé na aukcích zaplatí.

Specifické kusy se prodávají za astronomické částky
Držitelé aukčních rekordů ve světě sběratelství hodinek jsou sice takové značky, jako Rolex či Patek Philippe, ale i mezi těmi našimi hodinkami lze nalézt skutečně raritní výrobky. Perfektním příkladem jsou hodinky modelu PRIM Orlík. Ty byly pro československou armádu v roce 1965 vyrobeny v omezeném množství 300 kusů a navrženy tak, aby odolaly jakýmkoliv podmínkám.
Do dnešního dne se hodinek Orlík dochovalo jen několik desítek kusů, což z nich činí skutečnou vzácnost. Dnes se navíc jedná o opravdovou legendu, která je svědectvím o výrobní zdatnosti pracovníků závodu Elton. Dnes se vyrábí dokonce modernizovaná verze, která nese pochodeň dále.
Pokud jste však šťastným vlastníkem původních hodinek Orlík z limitované edice, rozhodně zvažte jejich dražbu na internetu. Tyto kusy se totiž na internetových aukcích prodávaly za částky, které atakují vyšší stovky tisíc korun – není neobvyklé, . Pokud tedy budete ochotní se s takovýmto kusem rozloučit, můžete si místo nich pořídit třeba luxusní vůz.