Dnes večer Nova opakuje hit, který vidělo 800 tisíc lidí naráz. Prošvihnete ho a budete si rvát vlasy
I když se u nás na všech televizních stanicích vysílá víc amerických filmů než našich, stejně Češi dávají přednost tuzemským snímkům. Ale zdá se nám, že je jich stále málo.
Když se objeví jakýkoliv nový český film, ať se současnou tématikou, historický nebo z minulého století, diváci se na něj těší a snímek má zpravidla velkou sledovanost. Jak v kinech, tak i v televizi. Zajímají nás různé žánry, ale přece jen největší slabost v tuzemské tvorbě mají Češi pro detektivky a komedie.
Detektivky a komedie, to je naše
Co se detektivního žánru týká, český divák se rád dívá na české detektivky. Samozřejmě ze dvou jasných důvodů: je nám blízké prostředí i herecké tváře. Napínavý kriminální film je pro nás lahůdkou, ale když se vydaří detektivní či kriminální seriál, jsme ještě radši. Máme se totiž stále na co těšit. A i když třeba je některá epizoda trochu slabší, říkáme si, že „ta příští bude lepší“. A většinou také je. Chceme-li si některé původní české detektivní příběhy z posledních let připomenout, rozhodně nesmíme vynechat seriál Policie Modrava režiséra Jaroslava Soukupa. Škoda, že už další série nebude. Ale ani další kriminální seriály jako Místo zločinu Plzeň a Místo zločinu Ostrava a série Rapl, Rédl, Detektivové od Nejsvětější trojice či Labyrint nenechaly české diváky na pochybách, že naše filmové tvůrčí týmy nám mají co předat.
Humor založený na běžných životních situacích, chytrých slovních hříčkách a typických českých postavách je něco, co tuzemské publikum dokáže ocenit. V posledních letech se do popředí dostávají české komedie, jež odrážejí realitu současné společnosti. Ať jde o vztahové záležitosti, rodinné problémy či pracovní tématiku. Připomeňme si například filmy Chlap na střídačku, Po čem muži touží, Řekni to psem, Přání Ježíškovi a mnoho dalších. Humor se zde prolíná s emocemi a často dochází i k nečekaným zvratům. A to má český divák rád. A když se k tomu připočítá dobré herecké obsazení, pak jsme nadmíru spokojeni. Ve všech generacích máme dost oblíbených herců, kterým diváci neodolají a dychtivě usedají jak před filmové plátno, tak k televizním obrazovkám.
A co bude dnes večer na Nově? Samozřejmě, že česká lahůdka…
Líba má vždycky jen jediné narozeninové přání. A tím je, aby se na oslavě sešla celá její rodina. A každý rok se jí tohle přání splnilo. Až letos se to začíná podivně hroutit… Že prozatím tápete? Vůbec nevadí, večer ve 20:00 hodin se všechno dozvíte – totiž to, co dokáže udělat matka, když se s ní rodina nemůže nebo nechce sejít. Tentokrát se jedná o film Přání k narozeninám. Režisérkou filmu je Marta Ferencová a scénáristou Adam Dvořák. Což jsou stejní tvůrci jako u snímku Přání Ježíškovi. A koho si vybrali do rolí hlavních představitelů?

Můžete se těšit, protože tentokrát manželských pár znovu zahraje kdysi oblíbená dvojka, a to Jaroslav Dušek a Eva Holubová. V dalších rolích se objeví Igor Orozovič, Tomáš Klus, Veronika Khek Kubařová, Jaroslav Plesl, Matěj Hádek, David Švehlík, a další.
Z malé lži velké trable
Protože má syn Petr v den matčiných narozenin jiné plány, rozhodl se předstírat nemoc, aby na oslavu nemusel. Je totiž gay, což nikdo v rodině zatím neví, proto chce den strávit se svým přítelem Lukášem, který má narozeniny ve stejný den jako maminka. Jenže matka je žena činu, která chce mít ve svůj významný den celou rodinu pohromadě za každou cenu. „Nechce-li jít Mohammed k hoře, musí hora k Mohammedovi,“ usoudila, posbírala manžela, syna Karla s manželkou a dětmi. A neohlášeně k Petrovi vyrazili.
A co se bude dít pak, na to si radši počkejte. Někdy je to v komedii jako v detektivce – nic důležitého by se nemělo prozrazovat předem. Ale přece jen malou ochutnávku si neodpustíme: nečekaná návštěva přiměje Petra k určité improvizaci, která s sebou přinese pořádné zmatky. Malou lží to začne a pak už to bude kolotoč událostí… Když na TV Nova běžela premiéra tohoto komediálního snímku, sledovalo ji přes 807 tisíc diváků. V kinech měl film premiéru 19. ledna 2023.
Zdroje: TVSeznam, ČSFD, Wikipedia