Pro cizince blaf, Češi jsou z toho paf. Oblíbená česká snídaně je pro Japonce urážkou těla
U nás se většina lidí ráno spokojí s rohlíkem a marmeládou, v Japonsku takové menu vyvolá minimálně šok. Japonská snídaně totiž vypadá spíše jako pořádný oběd, mnohdy nechybí polévka, ryba ani zelenina. Není divu, že národ, který takhle začíná den, patří k nejzdravějším na světě.
Ráno průměrného Čecha vypadá tak, že si rychle namaže rohlík džemem, lokne si kávy a spěchá do práce. Japonec mezitím v klidu usrkává miso polévku, pojídá grilovanou rybu a nakládanou zeleninu. První dostane energetickou vzpruhu na hodinu, druhý má sílu na celé dopoledne.

Není to jen otázka chuti nebo zvyku. Jde o naprosto odlišné chápání toho, co tělo ráno potřebuje. Až 18 procent Čechů snídá slané bílé pečivo, další významná část sází na sladkosti. Pro Japonce, kteří mají nejdelší životnost na světě, je tohle nepochopitelné.
Proč žijí Japonci déle než my?
Čísla jsou neúprosná. Průměrný Japonec se dožije 88 let, Čech jen 82. Šest let rozdílu není málo a snídaně v tom může hrát docela velkou roli. Ta česká zahrnuje převážně prázdné kalorie, oproti tomu japonská kompletní vyvážené jídlo, kterému nechybí potřebné minerály a vitamíny.
Z japonské snídaně dostane tělo třikrát víc užitečných látek, i když má podobnou kalorickou hodnotu jako česká. Po rohlíku s marmeládou má člověk za hodinu zase hlad, ale japonská snídaně nás perfektně zasytí až do oběda. Rýže tělu dodává energii postupně, ryba obsahuje zdravé tuky pro mozek a nakládaná zelenina pomáhá trávení.
Sladké ráno, hladové dopoledne
Po rohlíku s marmeládou se tělo dostane do problémů. Cukr v krvi vystřelí nahoru, tělo se ho snaží dostat dolů a za hodinu a půl je člověk vyřízený. Nejdříve ho honí mlsná, pak by se šel nejraději natáhnout. Takhle to pak vesměs pokračuje celý den. Organismus nikdy nezíská stabilitu potřebnou k efektivnímu spalování. Místo toho neustále hasí požáry, které započala nevhodná snídaně.

Japonci vědí, že člověk má jíst do 80 procent nasycení. Ještě důležitější je ale skladba toho, co se do úst dostane. Fermentované pokrmy dodávají prospěšné bakterie, rýže stabilní energii, ryby látky pro optimální mozkové funkce a ani jedna ze zmíněných surovin tak často na japonském snídaňovém menu nechybí.
Matcha vs. káva aneb Co je ráno lepší
Kofein z kávy udeří rychle a ostře, často doprovázený nervozitou a třesem rukou. Za pár hodin následuje energetický propad. Kdežto matcha obsahuje L-theanin, který kofein uvolňuje pozvolna, a to při současném zklidnění nervového systému. Dalším plusem matchy jsou antioxidanty. V jednom šálku jich je tolik jako v deseti bežných zelených čajích. Zdravé látky v matche navíc tělo chrání před poškozením a pomáhají srdci.
Co odlišuje české a japonské ráno?
Kulturní propast je obrovská. Čech mnohdy bere snídani jako nepříjemnou povinnost, ale Japonec vnímá ranní jídlo jako příjemný start celého dne, jako nastavení směru pro následujících šestnáct hodin.
Příprava japonské snídaně zabere více času než namazání marmelády na pečivo, ale vrátí se nám to i s úroky. Po vyvážené japonské snídani jsme výkonnější, lépe se soustředíme, netrápí nás výkyvy nálady a celkově tím prospíváme svému zdraví. Rozdíly je i způsob konzumace. Češi většinou snídají rychle a sami, japonské rodiny spíše ve společnosti svých nejbližších.
Japonské menu se mění s kalendářem
Zimní snídaně v Japonsku obsahují více teplých polévek a fermentovaných potravin posilujících imunitu. Letní verze přidávají čerstvou zeleninu a lehčí pokrmy. České snídaňové menu zůstává neměnné po celý rok. Stačí nám rohlík s džemem v lednovém mrazu i červencových vedrech nebo cereálie s mlékem bez ohledu na to, co tělo skutečně potřebuje.
Zdroje: life.forbes.cz, jimeto.cz, novinky.cz