Uklízečka anonymně: Tohle je nejodpornější věc v každém hotelu i obýváku. Sedí na ní více než 1 400 bakterií
Domácnost je pro každého z nás místem odpočinku a bezpečí. Je to prostor, v němž trávíme nejvíce času se svou rodinou a každodenně zvládáme spoustu činností. A hygiena v domácnosti je nejdůležitějším prvkem k udržení zdraví celé rodiny.
Většina lidí provádí ve své domácnosti pravidelný úklid. Obvykle se mu věnujeme jednou za týden, protože při zaměstnání k tomu má málokdo častější příležitost. A občas probíhají takzvané generální úklidy. Je to nezbytné, protože i v tom nejlépe udržovaném bytě číhá řada neviditelných nepřátel – plísně, viry, roztoči, bakterie a další nežádoucí mikroorganismy. Takže hygiena není jen záležitostí estetiky, ale i otázkou zdraví.
Škodlivost prachu a plísní
Na domácnost plnou prachu a plísní mohou doplatit především alergici a astmatici. V prachu se drží roztoči, kteří jsou pro jmenované skupiny osob velmi nepříjemní. Mohou totiž zhoršovat nejen kašel a přivodit astmatické záchvaty, ale alergickým jedincům mohou způsobit chronickou rýmu, dušnost, záněty spojivek či kožní problémy. A žijí prakticky všude tam, kde se zdržujeme my – v matracích, v peřinách, na sedačce, v kobercích. A dokonce i v plyšových hračkách, takže nejsou ohroženi jen dospělí, ale i děti.
Obdobné je to s plísněmi. Jejich spory a toxiny se šíří vzduchem a dostávají se do našeho dýchacího ústrojí. Mohou vyvolat astmatický záchvat či jiné dýchací obtíže, a také různé druhy alergií. Pokud přítomnost plísní v bytě nebudete řešit a budete s nimi žít dlouhodobě, můžete se dočkat přetrvávajících bolestí hlavy, rýmy, pálení očí, kašle a poruch spánku.
Co je víc znečištěné než toaleta
Ač to bude možná znít překvapivě, tak v čistotné rodině, kde bývá WC pravidelně umýváno a dezinfikováno, nepatří tohle místo k těm nejšpinavějším. Bakterií na záchodě se většinou každý bojí, znečištěná WC mísa je odpudivá a také to tam zapáchá. Takže se do mytí záchodu hospodyňky pouštějí celkem pravidelně. V bytě jsou však místa, do nichž byste to neřekli, a přece je na nich víc bakterií nebo virů než na WC sedátku. Nevěříte?
Vezměte si takovou houbičku na nádobí. Je porézní a soustavně vlhká. Některé zdroje tvrdí, že se na ní může vyskytovat až 3x více bakterie E. coli nežli na prkénku na maso. A to ji používáme k mytí nádobí, jež pak považujeme za čisté. Obdobně je na tom kuchyňský dřez – zbytky jídla a vlhké prostředí, to je naprostý ráj pro množení bakterií. A ty se mohou jak ze dřezu, tak i z houbičky šířit i na pracovní plochu. Špatně jsou na tom také plastová krájecí prkénka – na nich se klidně může dařit salmonele, listerii či E. coli. Proto je po umytí raději ještě otírejte hadříkem, namočeným v octě. Ale to není zdaleka všechno.
Elektronika v našich rukou
Zavzpomínejte, na co neustále saháte a přitom to nikdy nemyjete?! Přece váš mobil. Používáte ho na ulici, v dopravních prostředcích, v restauraci, ve škole, a dokonce i v lékárně a v čekárně u lékaře. A v každém takovém prostředí je plno bacilů. Od bakterií až po viry. Navíc mobil používáte často i na toaletě. Ruce si sice umyjete, ale co mobil? Myli jste ho někdy? Určitě ne – neboť voda se s elektronikou jaksi neslučuje. Existují však vlhčené ubrousky pro domácnost a těmi byste mohli občasně svůj mobil, ale i notebook otřít a pak bavlněnou utěrkou osušit.
Podobné je to i s dálkovými ovladači v domácnosti. Ty sice nikam ven nevynášíte, ale používá je třeba nemocný člen rodiny a pak i ti zdraví. Nedávno se dokonce pokojská hotelového řetězce zmínila na Redditu o tom, že právě dálkové ovladače patří na hotelových pokojích k největším semeništím bakterií. Na rozdíl od prkénka na WC nebo povlečení se totiž tak často neomývají a nemění. Podle studií se na ovladačích nachází více než 1 400 druhů bakterií!
Upřete pozornost správným směrem
Už teď to všechno zní určitě děsivě. A to jsme si ještě neřekli o klikách a vypínačích. Kdy naposledy jste je myli? Možná existují domácnosti, kde tato místa nemyjí vůbec. A přitom na ně saháme mnohokrát denně – všichni členové domácnosti, včetně návštěv.

Dveřní kliky, vypínače, ovladače, mobily – to všechno byste měli otřít alespoň jednou za týden. Používejte jiné prkénko na maso a jiné na pečivo a zeleninu. Zabráníte tomu, aby se případné bakterie z masa dostali na zeleninu, kterou budete jíst v čerstvém stavu, anebo na chleba. Hygiena v domácnosti neznamená posedlost čistotou. Jde o zodpovědný přístup k prostředí, které má vliv na zdraví celé rodiny.