Úplně čerstvá novinka: Nastanou prudké změny. Výhled na rok 2026 nevěstí Česku nic dobrého
Rok 2026 přinese výrazné zvraty, které zásadně ovlivní jak letní, tak zimní měsíce. A rozhodně nepůjde pouze o drobnosti. Meteorologové i klimatologové varují před extrémy, které Evropu zasáhnou s nebývalou intenzitou.
Počasí v Evropě se v roce 2025 nese na vlně kontrastů. A to jak mezi regiony, tak mezi jednotlivými ročními obdobími. Obrovské změny se očekávají i v následujících letech. Během letního období Světová meteorologická organizace očekává celosvětové oteplování a teplotní extrémy.
Počasí významně ovlivňuje La Niña
Od roku 2025 až do roku 2029 se očekává nárůst teplot v Evropě v průměru o 1,2 – 1,9 °C. Stejně jako v letech minulých se tak i příští rok v letních měsících budeme potýkat s vlnami veder i nadměrným suchem.
Velký vliv na počasí měl v posledních měsících klimatický jev La Niña. I přesto, že ovlivňuje především oblasti Asie, Austrálie a Ameriky, projevil se také v Evropě. La Niña je součástí širšího cyklu, který střídá teplé, chladné i neutrální fáze oceánských teplot. Obecně lze říct, že přináší chladnější teploty a také změny v atmosférické cirkulaci.
Zatímco na některých místech, jakými je například Austrálie, způsobuje zvýšené srážky, například v Jižní Americe je naopak strůjcem extrémního sucha. Podle odborníků působení La Niña v Evropě skončilo již na jaře tohoto roku. Bez jejího chladícího efektu se však naplno může projevit globální oteplování, což způsobí nejen letos, ale především v příštím roce nadprůměrně vysoké teploty.
Připravit bychom se měli na tohle
Meteorologové nás v příštím roce připravují na extrémní projevy počasí. A to v podobě vyššího výskytu bouřek, silného větru i náhlých teplotních změn. Tyto projevy se očekávají zejména v kontinentální Evropě. Protože se předpokládají i nadprůměrné srážky a vlhkost, obávají se odborníci i lokálních záplav. Ty samozřejmě mohou zasáhnout i Českou republiku.

Zima 2026 bude jiná než v posledních letech
Zatímco léto se opět ponese v duchu vysokých teplot a bouřek, v zimě by se oproti posledním letům mohlo lehce ochladit. A to díky klimatickým oscilacím. Změny oceánských i slunečních cyklů mohou způsobit neočekávané odchylky a extrémy.
Teploty mohou náhle klesat i hluboko pod nulu. V Evropě může častěji a také snadněji než dříve docházet k vpádu studeného arktického nebo sibiřského vzduchu nad kontinent. V lednu a únoru příštího roku bychom tak měli počítat s ledovými dny i silnými mrazy. Ty by se u nás měly objevit v obou zimních měsících.
To, že nás počasí pravidelně překvapuje a překvapovat bude i v příštím roce, je způsobeno hned několika faktory. Jedním z nejzásadnějších jsou klimatické změny. Ty jsou způsobeny lidskou činností a vedou k vyšší nestabilitě atmosféry. Proudění vzduchu a rozložení srážek po celém světě je ovlivněno také oceánskými jevy.

O projevech počasí byly natočeny desítky dokumentů i filmů
Klimatické změny jsou obrovským tématem společnosti. Asi tak není žádným překvapením, že existuje nespočet dokumentárních filmů zabývajících se touto problematikou. Silné poselství o nutnosti změny životního stylu ukazuje dokument Život na naší planetě. Ten zachycuje, jak se příroda mění po dobu jednoho lidského života. Dáváte-li raději přednost filmům než dokumentům, o klimatických změnách, které nakonec způsobí globální katastrofu, vypráví film Den poté. Tento klasický hollywoodský snímek má sice prvotně pobavit, mnozí v něm najdou i varování o blížící se světové katastrofě.