Upozornění pro všechny Čechy: Osvobodit se od poplatků za TV můžete pouze do 30. června
V nedávné době proběhla změna v hrazení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Potřeba platit se tak rozšířila i na další typy přijímačů přítomné v domácnostech. Kromě televizí a rádií tak do kategorie přijímačů způsobilých pro přijímání televizního či rozhlasového vysílání spadají i počítače, notebooky, tablety a jiná zobrazovací zařízení. Nyní jsou k dispozici nové informace o náležitostech, kterými byste se měli řídit.
V minulých měsících na nás příslušné orgány vyrukovaly se změněnou povinností týkající se hrazení koncesionářských poplatků za rozhlasové a televizní vysílání České televize a Českého rozhlasu. Nyní jsou k dispozici nové informace, které se týkají například osob samostatně výdělečně činných. Jaké jsou tedy nové povinnosti a koho se týkají?
Proč vlastně platíme a na co si dát pozor?
Koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi jsou něčím, co se neobjevuje jen u nás, ale i v jiných zemích mimo Českou republiku. Cílem těchto poplatků je financování veřejnoprávního média. Tyto poplatky tak mají zajistit, aby byly tyto instituce financovány veřejně a nestaly se závislými na soukromých subjektech. To zajišťuje jejich veřejnost, na rozdíl od dalších médií, která jsou vlastněna a financována soukromě.
Z legislativy vyplývá povinnost registrovat se pokud podnikatel vlastní například telefon či automobil s rádiem. Mnozí si této povinnosti nebyli vědomi. Jeden živnostník byl například přesvědčen o tom, že se na něj povinnost platby nevztahuje, protože má pouze DIČ a nikoliv IČO. Následně však zjistil, že mu formulář pro registraci jednoduše nedošel ale povinnost se na něj vztahovala.
Je tedy na místě si dát pozor a opravdu se přesvědčit, jestli se na vás povinnost platby vztahuje. Kontaktujte tedy příslušné orgány a zkontrolujte směrnice na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu, abyste se vyhnuli případným komplikacím.

Jak je to s OSVČ?
Od 1. května 2025 vešla v platnost novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích osvobozující OSVČ a firmy s méně než 25 zaměstnanci od jejich hrazení. Tyto subjekty mají však i přesto oznamovací povinnost a jsou tak vystaveny nutnosti se registrovat a nahlásit počet svých zaměstnanců příslušným orgánům.
Pokud tedy firma nebo OSVČ vlastní televizi, chytrý telefon, rádio, počítač nebo tablet, musí se zaregistrovat jako poplatník, i když se na firmu či osobu ve výsledku nebude vztahovat povinnost samotného hrazení poplatků. Na tuto registraci byl vyčleněn čas do 30. června. Výjimkou jsou firmy či OSVČ, které žádné takovéto zařízení nevlastní a povinnost se na ně tedy nevztahuje.
Subjekty evidovány k 1. květnu 2025 jako poplatníci tak mají do 30. června povinnost nahlásit počet zaměstnanců. Od toho se odvíjí výše případných poplatků. Průběžné změny lze nahlašovat online. Pokud firma poplatky neuhradí, vzniká dluh. Je-li však firma či OSVČ od poplatků osvobozena, dluh nevzniká.
Poplatky za Českou televizi
Pokud se firma či OSVČ nepřihlásila k datu 1. května jako plátce koncesionářských poplatků, ale zároveň vlastní zařízení schopné přijímat televizní či rozhlasové vysílání, má povinnost se do 15 dnů od této skutečnosti registrovat. Poplatníci, kteří k 1. květnu zaregistrováni byli, pak mají do 30. června povinnost nahlásit počet zaměstnanců, kdy se jedná o údaj klíčový ke stanovení výše poplatku.
Přirážka za nesplnění oznamovací povinnosti se uplatňuje v případě, že tím poplatníkovi vznikne dluh vůči České televizi. Zaměstnává-li firma 0-24 zaměstnanců, je výše poplatku nulová a nehrozí tak vzniknutí dluhu a potřeba hrazení přirážek. Pokud však firmě či podnikateli stoupne počet zaměstnanců na 25 a výše, je povinen tuto skutečnost nahlásit. To může učinit pomocí online formuláře na www.tvpoplatky.cz.

Poplatky za Český rozhlas
Povinnost registrovat se k hrazení poplatků za Český rozhlas má každá firma či OSVČ, která vlastní rozhlasový přijímač a využívá ho pro podnikání po dobu delší než je jeden měsíc. Podobně jako v případě České televize pak firmy a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci mají stále povinnost se registrovat, avšak jsou klasifikováni jako poplatník s nulovou sazbou a povinnost hrazení poplatku u nich tak nevzniká.
Stejně jako v případě poplatků za Českou televizi je však i u poplatků za Český rozhlas nutné zpravovat příslušné orgány o případném překročení počtu 25 zaměstnanců. To pak může firma či OSVČ opět učinit online a to na webu www.rozhlasovypoplatek.cz.
Pokud jste tak tedy zatím neučinili, využijte dostupné online formuláře a zaregistrujte se jako poplatník. V případě, že se na vás povinnost plateb nevztahuje, jste sice z finančního hlediska bezpečí, ale vyhnete se zbytečné byrokratické zátěži v budoucnu.