Vesničko má středisková právě přišla o trůn. Češi podlehli jiné komedii. Je vtipnější a Otíka netřeba
Úspěšnost 91,2 %. Přesně tak si k dnešnímu dni vede jedna z nejoblíbenějších českých filmových komedií. Svým hodnocením tak o několik procent překonala i slavný snímek Jiřího Menzela, ve kterém se objevila oblíbená postava Otíka.
Mladší generace možná budou marně hledat v paměti. Ty starší si ale při přečtení jména Otík Rákosník jistě vybaví ikonickou postavu českého filmu Vesničko má středisková. Ta se za léta reprízování filmu stala symbolem nejen této komedie, ale i celé československé kinematografie.
Otík se stal miláčkem národa
Postava Otíka, který z hlavy téměř nesundal svá pověstná sluchátka, byla i jednou z největších rolí herce Jánose Bána. Ten si i přes jazykovou bariéru svým hereckým výkonem získal srdce diváků i kritiky. Aby také ne, když byl Otík sice mužem s handicapem, zato však se srdcem na správném místě.

Pracoval jako závozník JZD. A byly to právě laskavost a bezelstnost, co diváky na této postavě nejvíce zaujaly. Dvojici tvořil s hercem Mariánem Labudou. Ten jej sice zpočátku vnímal jako obrovskou přítěž, nakonec si však vytvořili silné pouto.
Film Vesničko má středisková byl sesazen z trůnu
I když si lidé postavu Otíka a také dalších obyvatel typické vesnice zamilovali, v současné době tato komedie nepatří na pozici číslo jedna. Podle názoru hodnotitelů Česko-slovenské filmové databáze ji předběhla jiná komedie.
Ta je u nás v České republice nejvíce spojena s obdobím Vánoc. Diváky ale pobaví i kdykoliv jindy během roku. Natočena byla v roce 1999. A to na motivy knihy Petra Šabacha, která nese název Hovno hoří. Stejně jako dalších úspěšných českých filmů, i tohoto se režijně ujal Jan Hřebejk. A udělal dobře. Spolu s dalšími členy štábu totiž vytvořili jeden z nejikoničtějších snímků české kinematografie.
Vánoce bez aktuální jedničky jakoby nebyly
Pokud stále nevíte, o jaký film se jedná, mohou vám napovědět hlášky, které v české společnosti doslova zlidověly. Minimálně starší generace je při konverzaci používají velmi často. Jde například o hlášky: „A komu tím prospějete, co? Druhé straně?“, „Já jsem řekl pět a myslel jsem deset!“ nebo „Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.“
Film natočený až v období demokracie byl silně ovlivněn komunismem. Mnoho hlášek, které ve filmu zazněly, si herci vymysleli a do scénáře přidali sami. Například věta Jiřího Kodeta „Proletáři všech zemí, vyližte si pr…!“. Ve filmu se objevily postavy jako rodiče Šebkovi a jejich děti Liduška „Uzlinka“ a Michal. Výrazně se do děje zapsal i strejda Šebek, učitelka Eva nebo učitel Saša Mašláň.

Diváky zaujala zábava i výrazné herecké role
Každý z nás má jiný vkus. A tak možná nebudete souhlasit s tím, že jsou v současné době nejoblíbenější československou komedií právě Pelíšky. Hodnocení diváků však hovoří jasně. Na straně tohoto filmu jsou i další fakta.
Film je kvalitní i díky silným hereckým výkonům. Hereckých velikánů se na place sešlo hned několik. Mezi nimi například Emília Vášáryová, Miroslav Donutil, Jiří Kodet nebo Simona Stašová. Protože se děj odehrává na přelomu let 1967 – 1968 má i silný nostalgický kontext. O to víc, že byl natočen až po pádu komunismu – bez jakékoliv cenzury. Film navíc vtipně zachycuje generační střet mezi rodiči a dětmi a další rodinné trable.
Zdroje: Csfd.cz, Ceskylev.cz, Filmovyprehled.cz