Kdysi na pouti za 3 Kčs, dnes prodáte za 20 000 Kč. Možná to máte schované doma na památku a ani o tom nevíte
Sběratelství je možná nejrozšířenějším koníčkem na světě. A nejen koníčkem. Investování do sběratelsky zajímavých a starožitných předmětů je zdrojem obživy některých sběratelů. Dá se na něm totiž hodně vydělat.
Sbírá se úplně všechno. Od mincí a bankovek, přes nálepky, staré hračky, dobový nábytek i porcelán, známky, obrazy, medaile, pohlednice i noviny, až po gramofonové desky či elektroniku. A když se někdy najde zachovalý starožitný nebo retro kousek, mívá cenu zlata.
Sběratele nespojuje jen touha po historických, interesantních a cenných předmětech, ale mají touhu v něčem vyniknout, mít sbírky čehokoliv a přenechat je jako odkaz dalším generacím. V neposlední řadě jsou to společenství obdobně smýšlejících lidí, kteří spolu obchodují nebo si sortiment vyměňují, a zároveň se propojují s dávno uplynulými časy. Někteří sběratelé čekají na vhodné okamžiky, kdy mohou své předměty prodat a vydělat na nich, jiný neprodá ani jediný kousek ze své sbírky, byť by mu nabízeli sebevíc peněz, a další se chystá svou sbírku předat jako cenný artikl svým potomkům. „Sběratelské chování a míra sběratelské vášně je vysoce individuální,“ říká psycholožka Alexandra Hrouzková.
Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk?
Dnes se sbírá skoro všechno, ale k tradičním sběratelským oborům patří filatelie (známky), numismatika (mince), faleristika (medaile), notafilie (bankovky), umělecká díla a starožitnosti, tj. předměty starší sta let.
K zajímavým sběratelským předmětům patří kupříkladu bankovka s Karlem Gottem, jejíž cena – vzhledem k okolnostem – vyletěla do závratných výšin. Dnes se její cena pohybuje mezi 8-12 tisíce korunami, má-li však zajímavé sériové číslo, tak může být ještě cennější. Kdo byl předvídavý a koupil si jich při vydání třeba deset, může mít dnes vystaráno.
Přijela k nám pouť
Co mohou mít poutě, plné atrakcí a dětského radostného křiku, společného se sběratelstvím? Něco přece. A to něco stávalo kdysi korunu nebo dvě, později nanejvýš pětikačku. Dnes za stejnou věc na pouti zaplatíte 20krát víc.
Původně se poutěmi nazývaly pobožné návštěvy posvátných míst. Lidé se tam vypravili, uctili svatého, kterému bylo dané místo zasvěceno, a modlili se za vyslyšení svých proseb. Jak však plynul čas, změnila se povaha i smysl poutí. Z náboženského významu se poutě změnily v ryze zábavní a podnikatelský charakter. Poutě se zábavnými atrakcemi se v mnoha lokalitách provozují dodnes. Nejznámější z nich je Matějská pouť v Praze, která začíná každoročně 25. února. Dnes je to však jinačí, než to bývalo za časů našich babiček.
Ve městech bývaly pouťové neděle, na venkově se pouť konala jednou za rok. Přijížděli provozovatelé zábavních atrakcí, a všichni se těšili. Obzvláště děti na venkově. V dobách socialismu to – kromě akcí při sběru papíru nebo železa, které pořádal svaz mládeže – byla v malých obcích jediná větší událost, kam děti směly. Pak se tam ještě odehrávaly sobotní tancovačky a zimní plesy, ale ty se dětí netýkaly.
Do každé vesnice či městečka jezdila pouť pravidelně v určité období, a to už se chystali všichni, že se na ni vypraví. Včetně babiček a dědečků. Přijely řetízkové kolotoče, houpačky, střelnice, labutě, autíčka a další atrakce, na kterých by rodiče či prarodiče za děti málem nechali celou výplatu. Byly tu stánky s párky, tureckým medem, limonádou a pivem.
Neprojeté pouťové vstupenky jsou poklad
A zde už se dostáváme k tomu, co k sobě pojí pouť a sběratelství. Na každou pouťovou atrakci jste si v boudě s nápisem pokladna museli koupit papírový lístek. Stával kačku nebo dvě a vy jste ho při vstupu na atrakci odevzdali provozovateli. On ho buď přetrhl, anebo si odtrhl kontrolní kupon. Prostě ho znehodnotil. A představte si, že tyhle papírové retro lístky z pouťových atrakcí se rovněž sbírají. A pokud by se našel takový, který je nepoškozený a hlavně neprojetý, a možná byste ho měli i zarámovaný, pohybovala by se dnes jeho hodnota v desetitisících, a kdo ví, ne-li v cenách ještě o řád vyšších… Nedávno na zahraničním aukčním portálu proletěla blesková aukce, kdy se nedotčená pouťová vstupenka z první Matějské prodávala za 20 000 Kč. A svého kupce si našla hned!