Jméno, které je vzácnější než drahé kameny: V České republice je jen 83 žen, které ho nosí
Co se týče množství křestních jmen, Česká republika jich má opravdu hodně. Některá jsou tak častá, že je slýcháme denně, ale existují i taková, která má jen pár lidí v republice. Často jsou to jména s dlouhou historií, která časem vymizela. Přestože jsou krásná a znělá, dnešní generace už si je příliš nevybírají.
Některá jména už jsou u nás skoro vzácná a jejich nositele bychom spočítali na prstech ruky.
Tradice, která se velmi rychle mění
Jména se mění po generacích jako na běžícím páse. Před padesáti lety byla běžná jména jako Božena, Květoslava nebo Ludmila, přitom dnes už by si je většina rodičů nevybrala. Výběr jmen aktuálně nejvíce ovlivňují zahraniční trendy a sociální sítě. Proto se u nás stále častěji objevují jména jako Mia, Sophia nebo Bryan. Průměrná četnost jména je u nás okolo 300 nositelů. Existují ale jména, která má jen hrstka lidí.

Tradiční jména, která byla součástí naší kultury dlouhá léta, dnes ustupují. V aktuálních statistikách už některá dokonce nenajdete vůbec. Například jména, která měla symboliku, jako moudrost, síla nebo statečnost, dnes najdeme spíše jen ve starých záznamech. Dnes ale působí staromódně.
Proč některá jména mizí?
Sociologové mají hned několik důvodů pro to, proč některá jména začínají být vzácná. Jedním z nich je jiný vkus rodičů. Dnešní generace nekoukají tolik na význam, jako spíše na znělost a mezinárodní použitelnost. Například Anežka je sice krásné jméno, ale v cizím jazyce bude znít mnohem lépe třeba Sofie.
Dalším důvodem je kultura. Dnes existují sociální sítě, kde se jednoduše dostanete k trendům. A trendy se mění i ve výběru jména. Nejčastěji se lidé inspirují svými oblíbenými celebritami, influencery nebo postavami ze seriálů. Není tak divu, že na ulici potkáte Messiho nebo Legolase.
Posledním důvodem je neznalost. Spousta lidí ani netuší, že stará česká jména měla opravdový význam. Například Slavomila nebo Lubomír už ze své podstaty srší pozitivitou. Lidé se o význam příliš nezajímají, a proto klesá obliba tradičních jmen. Matriky ročně řeší desítky žádostí o použití neobvyklého jména.
Česká tradiční jména mají hodnotu
„Rodná jména užívaná v Česku zahrnují některá původní slovanská jména, ale převažují jména hebrejského, řeckého, latinského a německého původu. Česká jména mají bohatou historii a každé z nich nese něco z naší kulturní a jazykové identity,“ říká soudní znalkyně Miloslava Knappová.
Některá tradiční jména se sice vrací, ale většina z matrik spíše mizí. Pokud to tak půjde dál, další jména zmizí úplně. S cizími jmény to ale také není tak snadné. Knappová dodává, že je potřeba doložit původ jména, a že už někde na světě existuje. Nemůžete jen tak přijít na matriku a žádat o jméno, které jste si právě vymysleli. Existuje také pravidlo, že jméno musí být rozpoznatelné od příjmení, aby se dal člověk identifikovat. Pokud jste tedy přemýšleli nad vtipným jménem například Jan Jan, rovnou na to zapomeňte.
Jména, která nosí jen pár Čechů
Jak jsme již zmiňovali, existují u nás tradiční jména, která začínají být vzácná. Jejich nositelů není v Česku ani 1 %. Je tak dost pravděpodobné, že se s nimi reálně nesetkáte.
Prvním z nich je Mahulena. V České republice je jen 83 žen, které toto jméno nosí. Jedná se sice o jméno, které bylo vytvořeno uměle, ale to mu na kráse neubírá. Původ je český, z literárních děl, jako například Radúz a Mahulena.

Druhým jménem je Dobromila. To je přesně jedno z klasických jmen, které je složeno z více slov, doslova „milující dobro“. Přesto je v Česku vzácné a nosí ho jen 1071 žen. Dnes ho v porodnici asi neuslyšíte, přestože je milé, krásné a pozitivní.
Třetím jménem je Slavoj. Historické jméno, které ve staroslovanském kontextu neslo význam „oslavující“ nebo „slavný“. Dnes už se téměř nevyskytuje, což potvrzuje i fakt, že v Česku najdeme jen 281 mužů s tímto jménem. Původem je to české jméno, ale jeho obliba stále klesá.
Tradiční jména nejsou přežitek, ale originál
Češi mají tendenci držet se trendů, což je pochopitelné. Často přitom ale přehlédnou jména, která mají příběh, a ještě krásně znějí. Mahulena, Dobromila nebo Slavoj, jsou krásnou ukázkou toho, že ne každé tradiční jméno je nemoderní.
Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, denik.cz, kdejsme.cz, vitalia.cz
