Tenhle film před 50 lety zboural socialistické Československo. Za pár hodin zboří sledovanost na Primě
V srpnu 1985 se před českými kiny tvořily fronty delší než na banány v sedmdesátých. Západní dobrodružný film konečně dorazil do našich kin a způsobil tu úplné šílenství. Lidé seděli na schodech, čekali týdny na lístky a když vyšli z kina, cítili se naprosto skvěle. Snímek získal čtyři Oscary a jeho hlavní hrdina s kloboukem a bičem se stal filmovou ikonou.
Lidé čekali celé dny, někteří přespávali v autech, aby si v kině zajistili místo. V socialistickém Československu se nestávalo, že by zahraniční film způsobil takový poprask. Pokladní hlásily „nejbližší volný termín za týden“ už druhý den po začátku prodeje. A když se konečně otevřely sály, bylo jasné proč. Diváci seděli všude, na přistavených židlích, schodech, v uličkách, zkrátka kde se dalo.

Celkem na film přišlo 1 893 168 diváků. Každý desátý Čech a Slovák tehdy zažil stejné dobrodružství. Takové číslo už asi žádný zahraniční snímek nepřekoná. Jak to vypadalo v přeplněných sálech? „Ta divácká pospolitost a ten neskutečný výbuch smíchu celého kina při souboji s mečovým ekvilibristou, to je něco nezapomenutelného,“ vzpomíná jeden z tehdejších návštěvníků.
Od Jamese Bonda k psímu jménu
Steven Spielberg se v roce 1977 na Havaji svěřil kamarádovi Georgi Lucasovi, že by strašně rád natočil bondovku. Jenže práva na agenta 007 vlastnila jiná společnost. Lucas mu na to odvětil, že pro něj má ještě lepší postavu, než kterou je James Bond. A opravdu měl. Jméno Indiana přitom převzal po svém psovi.
Film měl rozpočet dvacet milionů dolarů a vydělal 384 milionů po celém světě. A to se do výdělku nepočítají hračky či pokračování. Akademie pak snímek poctila čtyřmi Oscary: za zvuk, výpravu, střih a vizuální efekty. K tomu měl čtyři nominace včetně nejlepšího filmu.
Šest týdnů na naučení se s bičem
Původně měl hlavní roli hrát Tom Selleck z televizního Magnuma. Selleck ale odmítl právě kvůli povinnostem k seriálu Magnum. Harrison Ford dostal šanci na poslední chvíli, šest týdnů před natáčením. Nejvíce ho trápil bič. „Asi dva týdny jsem se rozsekával, dokud jsem nepochopil to načasování,“ přiznal později.

Zajímavé je, že postava měla být původně úplně jiná. George Lucas na to podle ČSFD vzpomínal takto: „Měl temnou playboyskou stránku. Profesor, který prodává artefakty za miliony, ale zároveň sukničkář a hazardník, co všechno prohází.“ Naštěstí zvolili umírněnější verzi.
Zajímavá scéna způsobená nemocí
Harrison Ford dostal v Tunisku střevní potíže a nebyl schopen natočit původně naplánovanou dlouhou bojovou sekvenci s mečem. Kaskadér David Terence Richards se na souboj chystal týdny, učil se choreografii, trénoval pohyby. Pak se dozvěděl, že místo pětiminutové akce bude mít pár vteřin. Snažil se alespoň co nejdéle padat po zásahu, aby prodloužil svůj moment slávy, ale režisérovi se to nelíbilo.
Sedm tisíc hadů a prošlý protijed
Natáčení bývalo pěkně nebezpečné. Ve Studni duší použili sedm tisíc hadů různých druhů. Kobry, krajty, slepýše a dokonce nařezané hadice, aby bylo plazů co nejvíce. Producent Frank Marshall také vzpomínal na absurdní situaci, kdy měli sanitku s protijedem. Ve chvíli, kdy kontrolovali zásoby, zjistili, že jsou prošlé. Jediný jedovatý had byla kobra, ale i tak skončil jeden člen štábu s pokousáním od krajty.
Film je plný drobností, které člověk ocení až při opakování. Na letadle z Peru je značka OB-CPO – narážka na Obi-Wan Kenobi a C-3PO z Hvězdných válek. Lucas si nemohl odpustit odkaz na svou nejslavnější sérii. Bič z klokaní kůže se v roce 1999 vydražil za 43 tisíc dolarů. A Fordův klobouk v roce 2018 za 393 600 liber.
Replika Mercedesu byla tak povedená, že když dorazila do Tuniska, lidé na ni mávali a policisté salutovali. Později se ukázalo proč, v zemi byl podobný originál z roku 1936, který patřil prezidentovi. Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, tak se jmenuje film, který Prima odvysílá 16. července ve 20:15.
Zdroje: tvprogram.idnes.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org