Z daru od státu je teď investice za 18 míčů. Taky jste to za totáče dostali bez řečí a zadarmo?
Tohle se dříve rozdávalo úplně zdarma, dneska jejich vlastníci drží v rukou miliony korun. Často dokonce desítky milionů. Jak se proměnilo vnímání téhle základní lidské potřeby v průběhu posledních 50 let? Na to se pojďme společně podívat v našem článku, kde vám vše přiblížíme a vysvětlíme.
Dříve jste dostali klíče od tohohle socialistického skvostu zcela zdarma. Jednoduše vám byl přidělen a vy jste si tam mohli i s rodinou v poklidu žít. Dneska je zázrak takovouto věc vůbec sehnat do pronájmu, natož pak být jejím vlastníkem. Řeč je samozřejmě o klasických socialistickým panelových domech, které byly všudypřítomnou bytovou jednotkou. V 70.a a 80. letech to dokonce byl sen snad každé spořádané rodiny. Dneska je shánění takového bytu spíše noční můrou. Průměrné ceny jsou dnes za tyto byty ve vyšších jednotkách milionů korun a ty nejdražší se blíží klidně k dvaceti. Pojďme se podívat, jak se ze zcela obyčejného a běžného bydlení stal zlatý důl pro investory.
Za hubičku? Sen socialismu
O pár desítek let dříve byly panelákové byty ikonou socialistické architektury a takovým pomyslným symbolem rodinného, a hlavně dostupného, bydlení ve městě. Navíc byly byty v těchto panelových domech přidělovány od podniků, družstev nebo státu a často zadarmo nebo za absolutně směšně nízké částky. Prostorný byt 3+1 vám byl tehdy přidělen za úsměvných 15 000 Kčs. Samozřejmě i výplaty se pohybovaly někde jinde a takováto částka měla značně rozdílnou hodnotu. Pokud ale porovnáme cenu a to, co za ní dostanete, jednalo se stále a extrémně nízké množství peněz. Na sídlištích po Praze navíc rostly tyhle panelákové domy až děsivě rychle a poměrně záhy začaly dominovat na trhu s nemovitostmi. Sice bylo občas náročné vyčekat si svůj přidělený byt v pořadníku, ale jakmile jste měli klíče od svého novému království, věděli jste, že už se nemůže nic stát. Po pádu režimu se ale všechno změnilo, a kdo má teď takový byt ve vlastnictví, je v podstatě boháčem.

Nejdražší klenot za 18 milionů korun
Po pádu komunismu se změnilo mnohé a nástup kapitalismu měl pro mnohé i trochu neblahé důsledky. Jedním z takových problémů jsou třeba i ceny bytů. ty se pohybují často v astronomických výšinách a není vůbec jednoduché si nějaký pořídit. Výjimkou nejsou ani legendární panelákové byty, které dříve byly odměnou zdarma. Dneska se jejich průměrné ceny pohybují okolo 8,4 milionů korun. Na periferii Prahy se pak dostanete na „nižší“ částky někam k 6-7 milionům. V centru města na Vinohradech nebo Žižkově zase poskočíte o trochu výše na 10-12 milionů. Pokud byste se ale chtěli extrémně plácnout přes kapsu a dopřát si nějaký zmodernizovaný panelový byt v rekonstruovaném domě se zateplením, fasádou a vším novým, připravte se na hodnoty kolem neuvěřitelných 18 milionů korun českých. Což už opravdu není příliš přívětivá cena, a rozhodně necílí na běžné občany.

Panelákový život v Panelstory
Pro mladší čtenáře nebo jen ty, kteří si chtějí připomenout život v panelákovém domě v tehdejším Československu, je tu i spousta seriálů a filmů z oné doby, které krásně zachycují tuhle architektonickou legendu. Dost možná budete mít naopak problém najít film ze 70. nebo 80. let, který by se odehrával v jiném prostředí. Stěžejní roli ale stavba panelových domů hraje ve filmu Věry Chytilové, Panelstory aneb jak se rodí sídliště, kde je explicitně vyobrazen zrod nové sídlištní jednotky.
A to navíc se vším tím zmatkem, mezilidskými vztahy, sousedskými problémy, které k takovému projektu patří. Film ale na druhou stranu kromě úsměvných problémů poukazuje i na to, jak se na takových sídlištích pomalu a jistě rodila pevná komunita, která se čase opravdu stmelila a držela při sobě. To holt byla každodenní realita života v socialismu, nad kterou se možná kdejaký pamětník hořkosladce usměje. Alespoň nad něčím, když už ceny těch samotných bytů vyvolávají spíše pláč.
Zdroje: e15.cz, csfd.cz, wikipedia.org