Spočítáte (10 + 5 × 2) ÷ 5? Vypadá to jako hračka, ale 95 % mladých selže. Důchodci ze staré školy válí
Umíte ještě počítat bez kalkulačky? Příklad (10 + 5 × 2) ÷ 5 vypadá na první pohled banálně, ale skrývá v sobě překvapivou záludnost. Zatímco naši prarodiče, vyrůstající v éře bez umělé inteligence a kvalitní kalkulačky, ho vyřeší lusknutím prstu, mladší generace často chybuje.
Matematika už dávno není tím, čím bývala. V době chytrých telefonů, kdy máme kalkulačku neustále po ruce, se naše schopnost počítat z hlavy dramaticky zhoršila. Nemusíme chodit daleko pro důkazy. Stačí se podívat na pokladny v supermarketech, když mají prodavačky bez kasy spočítat, kolik vám mají vrátit z pětistovky. Je to pro ně kolikrát větší výzva než sestavit IKEA nábytek bez návodu.

Dnešní dvacátníci nejsou hloupější, to vůbec. Jen jsou zvyklí, že to za ně vždycky počítá něco nebo někdo jiný, především kalkulačka. Dříve se ve školách mnohem více dbalo na počítání z hlavy a pravidelné procvičování základních matematických operací.
„Moje babička nikdy nechodila na vysokou, ale když jí dáte jakýkoliv příklad, spočítá ho rychleji než já s kalkulačkou,“ prozradila mi nedávno moje kamarádka Tereza, která studuje ekonomii.
Kdy násobit a kdy sčítat?
Kde vězí trik v příkladu (10 + 5 × 2) ÷ 5? Věřte, nebo ne, jde o pořadí, ve kterém počítáme. Většina z nás se ve škole učila, že některé matematické operace mají přednost před jinými. Spousta lidí ale dnes na tohle pravidlo zapomíná. Nejčastější chyba? Zkrátka počítají zleva doprava, jak jdou čísla za sebou. Jenže matematika má pravidla poněkud složitější a v tomhle případě vede takový postup k úplně špatnému výsledku.

Matematika v každodenním životě
Mnozí z vás si při čtení tohoto článku nejspíš ťukají na čelo. Proč se trápit s počítáním z hlavy, když máme všichni chytré telefony s kalkulačkou po ruce? Jenže zdání klame. Čísla nás pronásledují na každém kroku, i když si to neuvědomujeme. Koukáte na účtenku a přemýšlíte, jestli vás nenatáhli? Matika. Snažíte se vyjít s výplatou do konce měsíce? Matika. Hrabete se v daňovém přiznání a snažíte se pochopit, co po vás ti úředníci vlastně chtějí? Matika.
Ti, co umí počítat bez toho, aniž by museli lovit telefon z kapsy, mají v životě navrch. Lépe analyzují data, činí promyšlenější rozhodnutí a obtížněji se nechají napálit klamavými nabídkami.
X+Y ve filmu
Pro všechny fanoušky čísel mám parádní filmový tip, je jím britský snímek „X+Y“ z roku 2014. Jedná se o příběh o klukovi jménem Nathan, který je v matice totální hvězda, zato s lidmi si moc nerozumí. Jeho cestu na matematickou olympiádu sledujete se zatajeným dechem a držíte mu palce, aby to dal.
Není to ale žádný suchý film o rovnicích, kde by vám po deseti minutách padala víčka. „X+Y“ je spíš o tom, že i mezi čísly můžete najít sami sebe. Režisér Morgan Matthews natočil film, který vás dojme, i když jste naposledy počítali jenom drobné v peněžence. Takže i když nejste zrovna Einstein, dejte mu šanci, stojí to za to.
Jaké je tedy řešení příkladu?
Podle pravidla priority operací musíme postupovat následovně:
- Nejprve provedeme násobení: 5 × 2 = 10.
- Poté řešíme závorku: 10 + 10 = 20.
- Nakonec dělíme: 20 ÷ 5 = 4.
Správná odpověď je tedy 4. Spousta lidí to vzala hopem zleva doprava, jako když čteme knížku, a pak se divili, že jim vyšla šestka. Nic si z toho nedělejte, tohle je klasická chyba, takže v tom rozhodně nejste sami. Ale když už jsme u toho, mám pro vás pár fíglů, jak si s čísly lépe porozumět.
Pravidelně počítejte příklady z hlavy, třeba si při nakupování zkuste spočítat přibližnou cenu nákupu ještě předtím, než se ji dozvíte na pokladně. Nebo s přáteli hrajte matematické hry a řešte hlavolamy. Případně požádejte své rodiče nebo prarodiče, aby vám ukázali, jak přistupují k počítání.