Kdysi populární jméno vyšlo z módy rychleji než šusťákovka. Dnes je o něj na porodních sálech opět bitka
Výběr jména pro svého potomka většinou není jednoduchá záležitost. V některých rodinách je to jasné, tam se zkrátka dědí jména z generace na generaci. Čili děti se jmenují po svých rodičích či prarodičích.
Někdo však chce své dítě vybraným jménem nějak ozvláštnit. Třeba cizokrajným. V dnešní době už je to možné. Za totality nebylo snadné pojmenovat dítě cizím křestním jménem. A pád socialismu to umožnil. Rodiče začali hledat inspiraci v zahraničí, v historických záznamech, literatuře, folklóru a rodinných tradicích. Dnes už je v tomto směru volnost taková, že si můžete nechat zapsat do matriky i jméno zdrobnělé. Takže, chcete-li, aby vaše Barbora byla zapsána v matrice jako Barunka, není v tom dnes žádný problém. Jen, prosím, myslete na to, že vaše děti budou tohle jméno používat asi tak 75 let – možná by vám za tvar Hanoušek místo Hana dcery vděčné nebyly. A budete se divit, tento tvar je přípustný.
A co se nesmí?
Dvě vaše děti se nesmějí jmenovat stejně (pokud obě žijí), dívka nemůže dostat jméno chlapecké a naopak (kromě případů, kdy jde jméno univerzální, třeba Alex, René, a podobně). A jméno také nesmí být výraz, které se používá jako vulgární. Takže Blbouna doma mít nemůžete, i když vám tak připadá.
Pojí se jména s osudem?
V některých rodinách se nad výběrem jména zamýšlejí mnohem důkladněji. Věří totiž, že jméno do jisté míry souvisí s charakterem člověka a možná i s jeho osudem. Tehdy rodiče hledají v historických pramenech, jak které jméno vzniklo, a co vlastně znamená. Někdo se tak může uchýlit třeba ke jménu Lev, čímž chce dát najevo budoucí sílu a moc svého potomka. A už jako bych to slyšela: „… tatínku, Lvíček se zase pokakal…“ Na druhé straně Lev Nikolajevič Tolstoj – to zní!
Stará česká jména
Ta zažívají v poslední době renesanci a vracejí se do módy. A to nejen mezi rodiči, kteří hledají originální jména pro své potomky, ale také jako součást širšího kulturního a historického zájmu o českou identitu.
Jak se to ale stane, že se po desítkách let stará jména vracejí? Někde je to proto, že rodiny chtějí uchovat tradici a uctít jménem své předky. Zároveň se jim takovým způsobem daří zachovávat kulturní dědictví. Jiní rodiče zase hledají jméno, které není obvyklé. No, a neobvyklá jsou ta, která byla po několik generací opomíjena. Mladým lidem se zdají být neobyčejná, protože je možná ani nikdy neslyšeli. A proto je tedy těmto starobylým jménům umožněno spatřit světlo světa.
Návrat ke kořenům
Některá ze starodávných jmen jsou naprosto nadčasová a hodí se do každé doby a hodně rodičů preferuje taková, z nichž lze vytvořit hezkou zdrobnělinu: Anička, Maruška, Růženka… Jsou však rodiče, které zdrobněliny naprosto nesnášejí. Ti často volí jména jako Felix, Zoe, René, Rút, Kvido, Karmen, Ilja či Hugo.

Jak uvádějí statistiky, ze staročeských jmen se nejčastěji vrací jména Háta, která má prvenství v comebacku populárních jmen. Poté Jenovéfa, Kordula, Světla, Leontýna, Anežka, Anděla, Teodor, Jasmína, Malvína, Běla a Dora, Medard či Slavoj. A za dalších padesát let po nich možná nikdo ani nevzdechne, protože se tak bude jmenovat každá druhá holka nebo kluk. Ovšem Jan, Jiří, Petr, Pavel, Jaroslav a Tomáš, to jsou trvalky.
Symbolika a význam jmen
Mnohá staročeská jména měla hluboký význam. Například Budimír pochází ze slovanského základu budit a mír či klid a pokoj, což odkazuje na klidného a rozvážného člověka. Podobně by na tom mohlo být třeba jméno Slavomír, tedy slavit mír. Ale řekněte, kdo může dát tomu právě narozenému drobečkovi jméno Kazimír? A představte si, že i takové jméno se v našem kalendáři nachází. A přibyl k němu Vlkoslav. Ovšem jméno Kašpar, i když je staročeské, je také tak trochu za trest. Chudák kluk v dnešní škole.
Budoucnost jmen
Je zřejmé, že stará i nová jména se budou střídat, tak jak to ta která mladá generace bude právě cítit. Po třech čtyřech generacích se totiž zjistí, že určitými jmény je populace zaplavena, a tak se hledá něco originálního. A sáhne se do starých časů.