Tisíckrát vtipnější než Slunce, seno: Tuhle socialistickou komedii znají všichni, ale chápou ji jen ti nejchytřejší
Co se stane, když se zubař ve středním věku rozhodne prodat auto, opustit manželku a vyrazit za dobrodružstvím s mladou idealistkou? Vznikne jeden z nejinteligentnějších filmů socialistické éry. Hořkosladký příběh, který nikdy nepoužívá laciné vtípky, ale sází na brilantní dialogy a situační humor.
Rok 1984 nepřinesl jen vzpomínky na Orwellovu antiutopii, ale také nový přírůstek do rodiny československých filmů. Barrandovské studio vypustilo do světa snímek „Co je vám, doktore?“, v němž se režisér Vít Olmer podle námětu Antonína Máši chopil tématu, které rezonovalo s diváky toužícími po kvalitní zábavě.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o další z řady filmů, jež se tehdy běžně promítaly, ale opak byl pravdou. Film vynikal především díky hereckému výkonu Zdeňka Svěráka v hlavní roli zubaře Bohouše Burdy, který dostal od režiséra téměř naprostou tvůrčí volnost. Sám Svěrák později přiznal, že ve filmu vystupoval spíše jako neherec. Zajímavostí je, že původně měl být do hlavní role obsazený Jiří Menzel, ale nakonec se role ujal právě Svěrák, který věčného idealistu a snílka Bohouše ztvárnil dokonale.
Satira, která předpověděla konzumní éru
Na první pohled může příběh zubaře, který se vzbouřil proti modernímu světu, znít nudně. Jenže v polovině 80. let tenhle film trefně předpověděl společenské problémy, které naplno propukly až po sametové revoluci. Film řeší téma, které nikdy nezestárlo, a to honbu za majetkem a postavením na úkor skutečného štěstí. Svěrákův hravý zubař ztělesňuje každého, kdo kdy zatoužil vystoupit z rozjetého vlaku kariéry a společenských očekávání.
Jak výstižně podotkl jeden divák: „Je nás zřejmě hodně, co už jsme zažili, že nám všechno přerůstá přes hlavu… a říkáme si – dost, uteču někam do přírody a budu mít klid.“
Inteligentní humor místo laciných vtipů
Co dělá film „Co je vám, doktore?“ tak senzačním i po tolika letech? Kromě nadčasového tématu je to bezesporu osobitý humor, který není postaven na lacině podbízivých vtipech. Olmerův film nabízí inteligentní humor, jenž vyžaduje od diváka jistou dávku přemýšlení a empatie, aby jej mohl plně ocenit, na rozdíl od dobových komedií typu „Slunce, seno“.
Svěrákovy hlášky jako „Tohle je pilotní kabina atomový ponorky. Akorát tady chybí katapultovací zařízení, kterým bych se vocuď vystřelil“ (když popisuje svůj pocit v moderní domácnosti) nebo „igelitový vemeno“ (jeho komentář k balenému mléku v igelitovém pytlíku) jsou ukázkou toho, jak vypadá originálně podaný humor.

Herecké obsazení bylo trefou do černého
Vedle Zdeňka Svěráka v hlavní roli se ve filmu objevila řada dalších vynikajících herců, třeba Tereza v podání IIvony Krajčovičové nebo obsazení Ivy Hüttnerové jako Svěrákovy manželky Blanky. Blanka reprezentuje kariéristickou ženu zaměřenou na budování profesní dráhy a Tereza je oproti ní ztělesněním neposkvrněné mladé duše, která ještě nepodlehla materialistickému světu.
Pro milovníky filmových zajímavostí nabízí „Co je vám, doktore?“ několik pozoruhodných detailů. Věděli jste například, že v jednom záběru můžeme spatřit samotného režiséra Víta Olmera, jak v bílém plášti krmí rybičky v akváriu? Otázky o smyslu života v konzumní společnosti, touha po návratu k přírodě a k jednodušším hodnotám, nebo krize středního věku, to všechno jsou témata, která film zpracovává. Proto také může oslovit i současného diváka, který hledá víc než jen povrchní pobavení.
Jak trefně poznamenal jeden z recenzentů: „Kdyby výrazové prostředky charakteristické pro dobovou československou kinematografii tak nerušily při percepci díla, měli bychom tu i dnes film, který bez satirického nádechu zcela pregnantně popisuje materialismus Česka současnosti…“
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, cool.iprima.cz