Zničehonic napadne 20 cm sněhu a my se probudíme do bílé tmy: Meteorologové znají přesné datum i kraj
Ještě před několika dny jsme si vychutnávali pár záchvěvů opožděného babího léta a už abychom se chystali na sněhové vločky. Teploty na počátku uplynulého týdne vystoupaly prakticky na celém území na 15 až 20 °C. A bylo to moc krásné. Vzduch voněl listím, dny byly tiché a klidné.
Ale moc dlouho to nevydrželo. Právě, když jsme si začali myslet, že teplé dny vydrží alespoň do konce týdne, přišel krutý zlom. Náhlý a neodvratný. Ve čtvrtek se nad naším územím setkaly dvě atmosférické fronty, které průběh počasí u nás významně ovlivnily. Na Moravě bylo ještě teplo, ale velmi větrno, na západě republiky byl zpočátku vítr jen mírný, ale zato se ochladilo a přišly srážky. Počasí zkrátka rozdělilo republiku na dva zcela rozdílné celky, jako by západ a východ České republiky k sobě klimaticky vůbec nepatřily.
Čas mezi babím létem a prvními sněhovými vločkami
Na podzim vždycky očekáváme větší proměnlivost počasí než v ostatních ročních obdobích, ale tentokrát se skutečně mění nezvykle rychle. Ještě není ani listopad a my už cítíme, že se něco blíží. Jen zatím přesně nevíme co. Meteorologové rozumí všemu, co počasí ovlivňuje, ale stejně se nestačí, k jak rychlým zvratům dochází.
Každý rok se ptáme, kdy přijde první sníh. Napadne letos dřív a bude ho víc? A bude to ta opravdová zima, jakou si pamatujeme z dětství, anebo jen další série deštivých a ponurých šedivých dní? Tyto otázky se nám vracejí každoročně, neboť touha po bílých Vánocích, po sněhu, který křupe pod nohama, a po mrazivých dnech s jasnou a slunnou oblohou z nás nevymizela. Zatím jsme ve fázi očekávání, protože říci s větším předstihem, že: „přesně tehdy a tehdy nasněží“, to by se v letošním roce odvážil jen blázen. Tak jen čekáme a obracíme pohledy k obloze s otázkou: „Kdy to začne?“
Zima svou vládu započne na vrcholcích hor
Podle poslední aktuální předpovědi to vypadá, že na horách by mohla nová zimní sezona brzy odstartovat. V příštích dnech má totiž na hřebenech některých našich hor napadnout až dvacet centimetrů sněhu. A to už je jasný náznak toho, že zima je za dveřmi. Na webu Meteo se uvádí, že sníh na českých horách nebudou jen přeháňky, jaké nás překvapily na přelomu září a října. Tentokrát by mělo jít o plošnější sněžení.
Česko se o víkendu začne halit do bílého hávu
Během následujících pěti dní by měl padat sníh na všech našich horách a jeho pokrývka by měla činit asi 10 až 15 centimetrů. Na Šumavě a v Krkonoších by však mohlo nasněžit ještě o 5 až 10 cm více. Sníh se očekává od nadmořské výšky jednoho tisíce metrů. A v příštím týdnu možná začne sněžit už v polohách od 750 metrů nad mořem.

Ve vyšších polohách Šumavy se smíšené srážky objevily už včera, tedy v pátek 24. 10. 2025. Více sněhových vloček však napadne dnes a zejména zítra, tj. v neděli, jak uvádí ČHMÚ.
Předpověď na víkend
Počasí u nás stále ovlivňuje hluboká tlaková níže Benjamin, rozprostírající se nad jižní Skandinávií a Severním mořem. Kolem ní k nám totiž proudí chladný a vlhký vzduch od severozápadu. V noci na dnešek se teploty pohybovaly kolem 2 °C na Moravě a 6 °C v Čechách. Nejnižší teplota byla naměřena na Vysočině a v Jihomoravském a Zlínském kraji. Tam bylo totiž polojasno až jasno, kdežto v Čechách byla obloha zatažená.

Dnes by měly maximální teploty vystoupat na 12 °C, na Moravě bude jen kolem 10 °C. Na celém území se mohou objevit srážky, které by měly být nejintenzivnější kolem poledne. Na horách budou srážky smíšené, ale i sněhové. Setrvat by mělo i západní proudění. Dnes ještě budou přetrvávat nárazy větru kolem 50 km/h v Čechách, na Moravě by měl být vítr už mírnější.
Když podzim ustupuje, cítíme to v kostech
Zato v neděli bude foukat pořádně. Na všech českých horách se očekávají poryvy větru kolem 100 až 105 km/h; na Šumavě kolem 70 km/h. Pršet bude s kratšími přestávkami v průběhu celého dne. V neděli by v Krkonoších mělo k sobotní nadílce přibýt ještě 13 cm sněhu. I když se má teplota vzduchu pohybovat ve stejných hodnotách jako v sobotu, přece jen ta pocitová bude kvůli větru a sněžení na horách nižší.
