Češi se na to posledně vrhli po tisících. Už 24. srpna stát znovu otevře možnost, kterou mnozí prošvihli
Když stát lidem nabídl možnost uložit peníze tak, aby neležely jen tak na účtu, ale zároveň nebyly vystavené velkému riziku, Češi toho chytře využili. Ministerstvo financí však nečekalo, že v první etapě požádali Češi během pár dnů o úpis za více než 50 miliard korun. Další příležitost budou mít Češi již v srpnu.
Ceny v obchodech rostou mnohem rychleji než výplaty a odkládat peníze stranou už není tak jednoduché ani pro domácnosti, které s tím ještě před pár lety takové těžkosti neměly. A co vlastně s těmi penězi dělat, když se nám podaří nějaké peníze ušetřit? Nechávat je ležet na běžném účtu? To už je snad lepší je utratit hned, když odložená tisícovka může pro někoho znamenat velké odříkání, ale její hodnota může během několika málo let klesnout klidně i o pár stovek.
Svět složitých investic není pro každého
Většina z nás už určitě slyšela o možnostech investování a řada Čechů nějaký investiční produkt má. Ne každý ale má čas sledovat vývoj na akciovém trhu a svěřovat peníze jen tak někomu, kdo to za poplatek udělá za nás, se také nechce každému. Pro ty, kdo se o své peníze zajímají a nechtějí riskovat propad akcií, je řešením investiční produkt zaštítěný státem. Tedy žádnou neznámou makléřskou společností, žádným poradcem, který na vás „dostal číslo od spokojeného klienta“, ale institucí, u které je riziko nesplacení výrazně nižší než u soukromé společnosti.
Státní dluhopisy fungují na principu půjčky finančních prostředků přímo od občanů. Stát se zaváže vrátit občanům, od kterých si půjčil, nějaké peníze navíc. Jako když si od vás kamarád potřebuje půjčit pár tisíc na novou pračku a slíbí, že vám vrátí o pár procent víc. Podstatou státních dluhopisů je tedy jednorázový nákup dluhopisů. Stát při splatnosti vyplatí vloženou částku a k ní připíše výnos podle konkrétních pravidel dané emise. První upisovací období začalo v květnu a zájemci mohou až do neděle 28. června vybírat ze tří možností.

Tři možnosti státních investic
V nabídce byl pětiletý fixní státní dluhopis s výnosem 4,544 procenta ročně. Minimální částka pro nákup činila 1000 Kč a za pět let vám mohla vydělat zhruba 249 korun. Kdo nakoupil v téhle vlně fixní dluhopisy za rovný milion a bude je držet po celou dobu pěti let, může mu vydělat příjemných 249 tisíc korun navíc. Druhou možností byl proti-inflační dluhopis, který má ochránit vaše peníze před inflací. Jaká totiž bude inflace v následujících letech, se přesně neví. Pokud malá, nevydělá proti-inflační dluhopis tolik jako pětiletý. Když ale svět kolem nás prudce zdraží, může se výnos zvednout opravdu zajímavě.
Třetí možností v prvním upisovacím období pak byl krátkodobý Flexi Bond. Státu jste půjčili peníze jen na tři měsíce, poté jste je mohli získat zpět nebo je nechat pokračovat ve druhé emisi. V první emisi byl roční výnos Flexi Bondu stanoven na 3,75 procenta z vložené částky. Důležité je tu to ono „roční výnos“, protože dluhopis je jen tříměsíční, neúročí se celými 3,75 procenty, ale jen čtvrtinou této sazby ve výši zhruba 0,9375 procenta. Kdo vložil do Flexi Bondu 10 tisíc korun, vynesly mu za tři měsíce asi 94 korun.
Ve druhé etapě zakoupíte jen Flexi Bond
Nákup státních dluhopisů není složitý, k vyřízení ale potřebujete osobní majetkový účet a k jeho založení je zapotřebí Bankovní identita, eObčanka, NIA ID nebo jiný způsob ověřování identity. Dluhopisy je stále možné zakoupit online do 28. června 2026 do 23:59 nebo osobně na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB do konce pracovního dne 26. června 2026. Druhé upisovací období, které nastane právě 24. srpna a skončí 4. října 2026, přináší možnost nákupu výhradně Flexi Bondu.

Ministerstvo financí však uvádí, že výnos Flexi Bondu je při zahájení úpisu určen pevnou sazbou 3,5 procenta, pokud bude dvoutýdenní repo sazba ČNB účinná ke konci upisovacího období vyšší, výnos se stanoví z této sazby. Pokud ale máte větší finanční obnos, třeba z prodeje nemovitosti, a můžete jej na čtvrt roku postrádat, může pro vás Flexi Bond představovat zajímavou příležitost. Třetí upisovací období by mělo nastat v posledním čtvrtletí roku 2026 a opět bude možné zakoupit všechny tři varianty dluhopisů.
Flexi Bond si vůbec nevede špatně
Je také nutné říci, že výnosy státních dluhopisů jsou u fyzických osob osvobozené od 15procentní daně z příjmů. To je rozdíl oproti běžným spořicím účtům, kde se úroky zpravidla daní. Přestože Flexi Bond se úročí pouze poměrnou částkou z roční úrokové sazby 3,75 procent, tento výnos nepodléhá dani. Abyste získali stejný výnos po uložení vašich peněz na spořicí účet, musel by mít úrok nejméně 4,41 procent. Při porovnávání výhodnosti investice je proto dobré nekoukat se jen na samotná procenta, ale i na další poplatky. Z tohoto pohledu jsou státní dluhopisy zajímavou příležitostí, jak nechat peníze, aby vydělávaly za nás.
Investujete do státních dluhopisů nebo vás tahle forma neláká?
Zdroje: Ministerstvo financí, České noviny, Seznam Zprávy
