Nemáte doma celebritu mezi starými hrníčky? Tenhle konkrétní kus prodáte za 15 000 Kč
O tom, že lidé nachází na své půdě různé poklady, jste už určitě slyšeli. Ale zkusili jste se někdy podívat do vaší kuchyňské linky? Možná tam najdete nějaké hrnky, které jste v rodině zdědili. A ani si neuvědomujete jejich hodnotu. Babiččin oblíbený „kafáček“ totiž může být pokladem.
Sběratelská horečka po retro věcech eskaluje. Tady nejde jen o obrazy nebo nábytek. Svou cenu má i poctivý porcelán, který nám kolikrát v kuchyni jen překáží. Vždyť nejde do myčky ani mikrovlnky. Některé lidi tyto kousky prostě nenadchnou.
Každý starý hrnek není automaticky poklad. Jak to poznat?
Než začnete zkoumat každý hrnek v kredenci, je nezbytné si uvědomit, že skutečně hodnotné kousky jsou z porcelánu. Přijít do aukční síně nebo antikvariátu s očekávaným ziskem a přinést běžnou keramiku nebo kameninu, by vás moc nepotěšilo.
Jak se tomu trapasu vyhnout? Pomůže vám zrak i sluch a tyto čtyři jednoduché znaky. Podle odborníků platí, že pokud se na porcelánový hrnek podíváte proti světlu, měli byste vidět stín svých prstů. V opačném případě je to keramika nebo kamenina. S tím však plně nesouhlasím, sama jsem studovala babiččin porcelán a své prsty jsem neviděla.
Podívat se můžete i na dno hrnku. Najdete tam okraj, který nemá lazuru. Pokud je sněhově bílý, je to porcelán všechny ostatní barvy značí keramiku.

Dalším znakem může být zvuk, který se ozve při jemném ťuknutí. Porcelán dlouze zvoní – keramika vydá jen krátký dutý zvuk.
Mně nejvíce pomáhá značení na spodní straně hrnků a talířů. Tam nám značky řeknou mnohem více. Dost často je tam totiž napsané, že je to porcelán.
Jaké porcelánové kousky jsou cenné?
I u porcelánových hrnků platí jistá pravidla ohledně jejich nacenění. Podle nich můžete aspoň odhadnout, zda držíte v ruce stovky nebo tisíce korun. Podle čeho se tedy orientovat?
Nejdůležitější je stav daného hrnečku. Platí totiž, že i ta nejmenší prasklinka sráží cenu o 50 až 90 %. Sběratelé totiž chtějí kousky, které vypadají jako byste jej právě koupili.
Tak jako u dalších předmětů je i u hrnků důležitá značka. Najdete ji na vnější straně dna. To, že tam uvidíte nápis Czechoslovakia, sice ukazuje, že hrneček pochází z období mezi roky 1918 a 1992, ale to pro to, aby byl hodnotný nestačí. Nejznámějšími značkami, které můžete na hrnečku najít, jsou Březová (zkřížená kladiva), Stará Role (orlice) nebo Thun (korunka).
Stejně jako u uměleckých děl je pak důležitý i autor. Jeden totiž vyčnívá vysoko nad ostatní. Jedná se o Jaroslava Ježka. Jeho návrhy z konce 50. let jsou dlouhodobě hitem. A to nejen u nás, ale i v zahraničí.
No a pak je tu technika. Pokud se jedná o ručně malovaný kousek nebo je pozlacen, má hrneček mnohem vyšší hodnotu než potištěné kousky.
Které kousky jsou celebritami českého porcelánu?
To, že na konci 50. let dosáhl český porcelán mimořádného zájmu, nebylo jen tak. Svět oslovil na Expu 58 v Bruselu, a to především s kousky od již zmíněného Jaroslava Ježka. Dalšími vysoce ceněnými hrnky jsou tzv. Elka nebo Nefertiti. Takové hrnky jsou štíhlé, asymetrické a překvapivě nadčasové.

Kdo má doma mokka servis pro dva od Ježka, může za ně v klidu dostat 5 500 Kč.
Pár příkladů cen
| Typ hrnku / Styl | Charakteristické znaky | Cena za 1 kus | Cena za celý set (6 ks) |
| Brusel (Ježek) | Elegantní, organické tvary, pastelové barvy | 1 500– 3 000 Kč | 12 000 – 15 500 Kč |
| Empírový hrnek | Bohaté zlacení, ruční malba, nožičky | 4 900 –10 900 Kč | Individuální kusy |
| Art Deco | Geometrické vzory, výrazné barvy | 780 – 1 200 Kč | 2 800 – 4 500 Kč |
| Cibulák (Dubí) | Tradiční modrý vzor pod glazurou | 250–450 Kč | 1 500 – 2 500 Kč |
| Retro (70. léta) | Puntíky, třešně, jahody, hnědý jetel | 150–350 Kč | 600 – 1 200 Kč |
| Lázeňské pítko | Specifický tvar s hubičkou a nápisem | 390 –1 290 Kč | V sadách nebývá |
Tabulka: Zpracování vlastní
I z Dubí pochází jedna nesmrtelná legenda
Cibulák je ta modrobílá klasika, která se vyrábí přes 150 let. Já u něj oceňuji, že může do myčky díky podglazurní malbě. Jasně, že cena cibuláku neroste tak rychle – vždyť se pořád vyrábí. Ale jsou tu některé velmi cenné kousky. Pokud máte doma hrnečky se značkou Bernard Bloch (BB E), zbystřete – ty jsou velmi ceněné.
I běžný kousek má pro mnohé hodnotu – třeba to „normalizační“ retro
Možná si taky pamatujete na hrníčky s hnědým jetelem, oranžovými puntíky nebo s ovocem. Já jsem je jako malá u babičky v kuchyni milovala. No a teď zažívají comeback. Před lety tyto hrníčky stály deset korun a dnes? Stojí klidně i 300 korun. A jejich cena asi poroste s časem. Nádobí po babičce tak hned nevyhazujte a zkuste si ho nejdřív prohlédnout!
Zdroje: antikpraha.cz, medium.seznam.cz, vedazive.cz, etsy.com
