Kvíz: Tohle je 10 nejzáludnějších otázek z češtiny. Zvládnete to bez ostudy?
Víte, že slova jako „standardní“ nebo „hranolky“ patří mezi nejčastější pravopisné kameny úrazu v českém jazyce? Překvapivě mnoho lidí si myslí, že tvary „bysme“ a „by jsme“ jsou na rozdíl od „bychom“ a „byste“ správně. Český pravopis skrývá desítky záludností, na které naletí i někteří učitelé.
Náš kvíz prověří, jestli dokážete bezpečně projít nejčastějšími pastmi českého pravopisu.

Proč je český pravopis tak náročný?
Chaty na sociálních sítích se denně potí pod náporem chybných slov. Nejen sociální sítě, ale i e-maily či reklamní letáky jsou plné textů, které by učitelku češtiny dohnaly k infarktu. Důvod je prostý, český pravopis kombinuje čtyři různé principy, které si často protiřečí.
Na jedné straně máme fonologický princip, který se snaží zachytit zvuk pomocí písmen. Na druhé straně etymologicko-morfologický, který lpí na původu slov. Kvůli němu například píšeme dvojité „n“ v „panně“. Sémantický princip rozlišuje slova, která zní stejně, ale znamenají něco jiného, třeba „výr“ versus „vír“. A tradiční princip se snaží zachovat zejména psaní u přejatých slov.
S takovou směsicí pravidel není divu, že i vzdělání lidé občas tápou. Navíc když vidíte tisíckrát napsané „nadstandartní služby“, začnete pochybovat, jestli náhodou nemají se správným zápisem pravdu ti ostatní.
Nejčastější přešlapy, u kterých poznáte amatéra
Projděte si jídelní lístky českých restaurací, devadesát procent podniků nabízí „kuře s hranolkami“, což byla do roku 2023 chyba. Jediný uznávaný tvar byl „s hranolky“. Nyní se však situace změnila a napsat to můžeme oběma způsoby.
Nebo kolikrát jste viděli na billboardu „nadstandartní služby“v? Pravděpodobně častěji než správné „nadstandardní“. Tahle chyba se objevuje především v obchodní sféře, kde se markeťáci snaží působit důležitě, ale místo toho prozrazují, že nezvládají základy pravopisu.
Mně versus mě je nekonečný boj. Tahle chyba dokáže rozzuřit i klidné povahy, jelikož se objevuje dnes a denně. „Mě se líbí tvoje auto“ je stejně špatně jako „Mně překvapilo, co jsi řekl.“ Pravidlo je přitom jednoduché: „mně“ patří k 3. a 6. pádu („mně“ jako „jemu“), „mě“ k 2. a 4. pádu („mě“ jako „jeho“).

Pomůcka s jinými zájmeny funguje spolehlivě, stačí si zkusit dosadit „jeho/jemu/něj/němu“ a hned byste měli mít jasno.
Tchyně bez čárek a další klasické pasti
Slovo „tchyně“ vypadá, že by tam mělo být dlouhé „ý“. Ale pozor, „tchýně“ je chyba, kterou dělají i vzdělaní lidé a kterou vám samy navrhují i Google dokumenty. Tchyně vznikla od slova „tchán“ výměnou přípony za „-yně“, která označuje ženský rod. Stejně tak mnoho lidí automaticky píše „viz.“ s tečkou, protože si myslí, že jde o zkratku. Ale „viz“ není zkratka, je to rozkazovací způsob slovesa „vidět“. Stejně jako nepíšete „běž.“ nebo „stůj.“, nepatří tečka ani za „viz“.
Zvládnete těchto 10 záludných otázek?
Teď si můžete vyzkoušet, jak na tom s českým pravopisem opravdu jste. Připravili jsme pro vás deset otázek, které prověří vaše znalosti. Každá má tři možnosti odpovědi, ale pozor, správná je vždy jen jedna.