Také jste se za něj v obýváku styděli? Nejběžnější kus nábytku z 80. let dnes prodáte za majlant
Ne nadarmo se říká, že není všechno zlato, co se třpytí. Ve svých domácnostech máme dost často schované různé předměty, které lze považovat za poklady. Kolikrát se jedná o něco nenápadného, o co člověk sotva zavadí pohledem. Někdy to také používáme na denní bázi, aniž bychom si uvědomovali, že sedíme na hromadě peněz. Podívejte se i vy, protože možná nějaký takový kus vlastníte vy sami.
Nostalgie je výraznou emocí a často se stává hybatelem mnoha věcí. Dost často funguje i jako faktor, který v průběhu času výrazně zvedá hodnotu předmětu, který byl svého času považovaný za obyčejný. S postupem let tak některé věci získávají na své peněžní hodnotě a stávají se poklady, za které vám nadšenci často vyplatí pěkné částky peněz. A to ačkoliv jste se za něj jako děti mohli i stydět! Po přečtení tohoto článku se tak doma podívejte, jestli takový kus nevlastníte zrovna vy.
Tyto kousky měl svého času doma každý
Nábytek je nedílnou součástí každé domácnosti. Používáme jej na denní bázi a často se ani nepozastavujeme nad jeho původem nebo procesem výroby. Ne všechen nábytek si je však zcela rovný. Najdou se kusy, které byly svého času projevem inovátorské geniality nábytkových designérů.
V našich domácnostech se často objevovala designová houpací křesla, která se stala oblíbeným místem odpočinku. Houpání je koneckonců pohyb, který v nás vzbuzuje klid, a to již od kolébky. Houpací křeslo tak není jen kusem nábytku, ale téměř až terapeutickým prvkem. A právě takováto křesla se dnes opět těší velké oblibě.
V dnešní době totiž zažíváme vlnu návratu k retro prvkům, které se opět dostávají na výsluní. Řada lidí takovýto nábytek vyloženě vyhledává a zaplňuje pak své domácnosti kousky, které vzbuzují klid a pocit pohodlí.

Geniální technologie ohýbaného dřeva
Velmi oblíbeným typem houpacího křesla byly kusy, které lidově nazýváme jako „thonetky“. Mají původ v dílnách Michaela Thoneta, který v 19. století přišel s geniální technologií ohýbání pevného dřeva. Tento tehdy moderní proces výroby tak umožnil vznik pestré škály překrásných kusů, které si své místo v moderním interiéru dokážou najít i dnes.
Thonetova houpací křesla vyráběná z buku byla svého času symbolem řemeslné zručnosti a moderního designu. Patrioty navíc jistě potěší, že se tato křesla vyráběla na Moravě, kdy byla továrna v Bystřici nad Hostýnem po jejím založení největší továrnou svého druhu. Továrna sloužila jako vývojové centrum a nábytek z ní byl exportován do celého světa.
Dalším zásadním designérem z našich končin byl Jindřich Halabala, který v Československu působil nejvýrazněji v 70. letech minulého století. Jeho křesla a nábytek obecně se vyznačovaly organickým designem, který v sobě snoubí jednoduchost, efektivitu a eleganci. Tyto kusy nábytku se dodnes mezi nadšenci těší vysoké popularitě.

Restaurování starých kusů je v módě
V současné době existuje celá řada řemeslníků, kteří se zaměřují na restaurování starého nábytku. Tím z oprýskaného a používaného kusu dokážou vykouzlit designový prvek, který se může hravě stát centrálním motivem místnosti. Restaurovaný nábytek zároveň není jen předmětem nostalgie. V době, kdy se většina nábytku vyrábí z jednoduchých a lehce opotřebitelných materiálů, se bytelný kus ze dřeva hodí do každé domácnosti.
Pokud i vy máte ve své domácnosti nějaké takové křeslo, zauvažujte o jeho restaurování. Povedeně obnovený kus se totiž dá na internetových aukcích prodat za pěkné peníze. Halabalovo křeslo v původním stavu, nebo dobře zrestaurované, dokážete totiž hravě udat i za takových 100 tisíc korun. To už je částka, která stojí za úvahu.