Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Díky letošnímu sedmdesátému výročí vzniku České televize si můžeme zopakovat to nejlepší, co v průběhu její historie vzniklo. Ke klenotům z bohatého archivu ČT patří i legendární historický seriál „Sňatky z rozumu“. Když byla v roce 1968 pětidílná sága v režii Františka Filipa poprvé odvysílána, stala se skutečnou senzací.

Není přitom bez zajímavosti, že již tehdy čekali televizní šéfové, jaký ohlas budou mít u diváků první díly a teprve poté se natáčely další. V roce 1968 to nebylo vůbec snadné, filmaře hlídaly ruské tanky a hrozilo, že jim zabaví filmový materiál. Poslední epizoda první řady navíc mohla být odvysílána až po roce 1989.

Nezapomenutelné kreace

O mimořádných kvalitách tohoto mistrovského díla svědčí i nadšené reakce mladšího publika, které vidělo „Sňatky z rozumu“ až díky opakovaným reprízám. Kromě vynikajícího scénáře obdivují nezapomenutelné herecké kreace Jiřího Valy, Vladimíra Ráže, Miloše Nedbala, Jiřiny Šejbalové, Slávky Budínové, Jiřiny Jiráskové, Gabriely Vránové a mnoha dalších osobností, byť si leckdy zahrály jen vedlejší roli. Dnes už bohužel naprostá většina z nich (včetně režiséra Františka Filipa) není mezi námi a své slavné kolegy přežily jen dvě herečky, Iva Janžurová a Daniela Kolářová, které ve své kariéře stále úspěšně pokračují.

Zlatá labuť

Právě pro Danielu Kolářovou byla role půvabné Marie, manželky podnikatele Martina Nedobyla, vůbec první, kterou v televizi dostala a bezesporu přispěla k tomu, že se posléze stala nejobsazovanější herečkou u nás. Během své šedesátileté umělecké kariéry vytvořila nespočet filmových a televizních rolí a právě díky nim se s ní stále setkáváme. Shodou okolností ji nyní můžeme vidět v novém výpravném seriálu televize Nova „Zlatá labuť, v němž hraje matku podnikatele Petra Kučery, Boženu Kučerovou. Je jen škoda, že maskéři proměnili stále mladistvě vyhlížející Danielu Kolářovou v prošedivělou starou ženu a zbytečně jí přidali léta navíc. Elegantnější účes s vytlačenými vlnami, typickými pro třicátá léta, by její jemné tváři i postavě noblesní dámy z první republiky, slušel mnohem více.

Zdroje : Česká televize, TV Nova, VOYO

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz