Za socialismu jsme na tom psali úkoly. Nyní se jeho cena vyšplhala až na 92 000 Kč
Domácí úkoly se psaly i za minulého režimu. Zatímco dnes si lze vybrat z nepřeberného množství materiálů, designů i barev psacích stolů, v minulosti byla nabídka výrazně omezenější. Jedna značka si ale do dětských pokojů našla cestu poměrně snadno.
Ceněné sběratelské kousky z minulého století se dají v dnešní době pořídit spíše za vyšší částky. Jejich hodnota je o to vyšší, pokud se na našem území staly oblíbenými ještě před obdobím socialismu. Psací stůl s křesílkem pocházející z období první republiky se stal populárním na dlouhé desítky let. Výrobcem byla jedna z typických českých firem.
Ta své působení začala v Brně roku 1908. Firma, která se specializovala především na výrobu kancelářského a bytového nábytku, patřila slavnému designérovi. Jeho nábytek byl obvykle vyráběn z kovu spolu s chromovanou trubkovou konstrukcí.

Rudolf Vichr je spojen s typickým funkcionalistickým nábytkem
Za psacím stolem, o kterém je řeč, a který lze v současné době pořídit za cenu 91 800 Kč, stojí designér Rudolf Vichr. Ten byl návrhářem, který v Československu navrhoval nábytek v období 20. až 30. let. Vedl svou vlastní firmu, která vyráběla moderní kovový nábytek. Rudolf Vichr se inspiroval funkcionalismem a hnutím Bauhaus.
To byl umělecký směr pocházející z Německa, který se snažil spojit řemeslo, umění i průmyslový design spolu s funkčností. Kromě funkcionalistických psacích stolů s kovovou konstrukcí patří mezi jeho nejznámější díla i židle a křesla z ohýbané oceli a také moderní šatní skříně s chromovými prvky.

Oblíbený byl tento kus nábytku i v komunismu
Přestože byl tento designový stolek s křesílkem oblíbený už v 30. letech minulého století, mnoho lidí jej má spojen se socialismem. Nábytkem z komunismu se stal především proto, že byl po znárodnění firmy vyráběn až do 50. let. Mnoho domácností jej tak mělo doma a děti na něm psaly své domácí úkoly. V dnešní době jsou jak starší, tak nově vyrobené kusy považovány za ceněný kus československého modernistického designu.
Pokud vás tento nábytek typický pro období funkcionalismu láká, nemusíte si jej hned pořizovat domů. Nejen psací stoly, ale i další druhy nábytku si můžete prohlédnout například v Moravské galerii v Brně, v aukčním domě Dorotheum nebo v Muzeu města Brna. Funkcionalistický nábytek se také objevuje v několika českých filmech a seriálech. Tím nejvýraznějším je asi ponurý film Spalovač mrtvol.
Pamatujete si na nábytek ze Spalovače mrtvol?
Protože se slavný československý film z roku 1969 odehrává v období 30. let, interiéry jsou plné funkcionalistického nábytku a modernistických doplňků. Styl odpovídá designu první republiky. V tomto i v dalších filmech odehrávajících se v této době tak máte šanci zhlédnout chromové trubkové židle či stolky a psací stoly podobného typu, jako jsou ty od designéra a podnikatele Vichra. Chtěli byste mít takový kousek doma? Pokud ano, připravte si hned několik desítek tisíc korun.
Zdroj: Aantik.cz, Csfd.cz, Designbanka.cz
