Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Pátý film s čarodějnickým učněm Harry Potterem, jehož tentokrát podporuje tajná organizace Fénixův řád, nevybočuje z očekávané podívané, což mu ovšem nic neubírá na atraktivnosti a diváckém zájmu.

Harryho literární matka, anglická spisovatelka Joanne K. Rowlingová, nás totiž v dalším díle „potterovské ságy“ nenechá ani na chvilku vydechnout a režisér David Yates se zase rozhodl divákům dokázat, že jeho první potterovská adaptace (režíroval i tři následující) z roku 2007 není o nic horší než ty předešlé.  

Harry, teď už patnáctiletý, stále bojuje proti ztělesnění všeho zla Lordu Voldemortovi a jeho nohsledům, v čemž mu pomáhají kamarádi a přátelé, jež známe už z minulých dílů. Mezi studenty bradavické školy kouzel se sice objevila nová, trochu tajemná Lenka Láskorádová (hraje ji Evanna Lynchová), ale nakonec se pouze připojila k okruhu Potterových podporovatelů. Hlavním motivem filmu je pokus ministerstva kouzel o převzetí nadvlády nad bradavičkou školou. Ministr Kornelius Popletal  se totiž bojí o svůj post, a tak vyslal svou „růžovou“ zmocněnkyni Dolores Umbridgeovou (s velkým gustem si ji prý „střihla“ známá herečka Imelda Stauntonová), aby postupně nahradila Albuse Brumbála coby ředitelka školy. A nastane „úřednická krutovláda“, proti níž se studenti sjednotí v „Brumbálově armádě“, jejímž učitelem v boji proti černé magii se stane – kdo jiný než Harry Potter.

A jak dopadne onen výše zmíněný boj dobrých proti zlým je vám snad jasné. Půjde ovšem opět jen o dílčí vítězství, protože hlavní neřád, Lord Voldemort, kuje své pikle dál a připravuje se na závěrečnou bitvu, k níž se schyluje už od začátku, ale ještě během tří dalších filmů (Princ dvojí krve a dvoudílné Relikvie smrti) si užijeme jeho intrik a pokusů odstranit z cesty Harryho Pottera, který jako jediný může zabránit jeho snaze ovládnout oba světy: ten mudlovský (tedy svět lidí, kteří neumí čarovat) a ten, jenž je plný zlovolné, ale i nádherné magie.

Co možná nevíte o filmu Harry Potter a Fénixův řád:

Herec Daniel Radcliff, představitel Harryho Pottera, v jednom rozhovoru uvedl, že tento díl má z celé ságy nejraději, protože jednak prý bylo „na place“ neustále plno legrace, a kromě toho jej bavilo hrát s Gary Oldmanem, jenž ztvárňoval Síriuse Blacka, který měl s Harrym téměř otcovský vztah. Mimochodem psí podobu Síriuse Blacka si zahrál pes jménem Cleod.

Rodokmen rodu Blacků, který je ve filmu k vidění na jednom gobelínu a obsahuje sedmdesát jmen, se v původní knižní předloze vůbec nevyskytuje. Ovšem na přání producenta Davida Heymana jej autorka Joanne Rawlingová vytvořila během jediné hodiny.

Komu se ovšem natáčení tohoto filmu naopak vůbec nelíbilo, byl Rupert Grint, jenž hrál Harryho kamaráda Rona. Ron totiž, stejně jako jeho představitel, má panickou fóbii z pavouků, a tak scéna, při níž měl obrovský pavouk pomalu lézt po Rupertově noze, byla pro herce doslova utrpením. Ačkoliv jeho očividný odpor k lezoucímu hmyzu byl nehraně obrovský a k Ronově postavě by se hodil, celá tato pro Grinta maximálně frustrující scéna byla nakonec vypuštěna a ve filmu ji neuvidíte.

Emma Watsonová už nechtěla po páté hrát Hermionu, další z trojice odvážných odpůrců zla. Dokonce se uvažovalo o přeobsazení, ale nakonec, když Emma „prolustrovala“ případné svoje následnice, rozhodla se, že „to Hermioně nemůže udělat“ a nechala se přemluvit. Samozřejmě za tučný honorář.

Tento pátý film o Harrym Potterovi neměl jenom nového režiséra Davida Yatese, ale i nového scenáristu, Michaela Goldenberga, který nahradil původního Steva Klovese.

Harry Potter a Fénixův řád můžete zhlédnout na Nově 3. února od 20:20 a 9. února na Nova Cinema od 20:00.

Zdroj: TV Nova

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA