V tomto článku si zrekapitulujeme první sérii populárního seriálu The Walking Dead (Živí mrtví), který vychází z komiksu. Tvůrci seriálu i komiksu jsou Robert Kirkman a Tony Moore a komiks začal vycházet v roce 2003 v nakladatelství Image Comics a vyšlo 193 čísel, přičemž Kirkman komiks nečekaně ukončil v roce 2019. 

-reklama-


První řada je nejkratší z celého seriálu, má pouze 6 dílů po přibližně 50 minutách. Příběh se odehrává v postapokalyptickém světě, kde jediný virus zničil během několika týdnů až měsíců téměř celou planetu. Děj sleduje hlavní postavu, kterou je zástupce místního okresního šerifa Rick Grimmes (Andrew Lincoln). Rick se probudí na lůžku v nemocničním pokoji, ve kterém nikdo není. Následně zjišťuje, že v nemocnici nezůstal nikdo živý, pouze zombie. Když se mu podaří dostat se z nemocnice, setká se s Morganem Jonesem (Lennie James) a jeho synem.

Morgan mu zachrání život a Rick se na následky zranění zhroutí. Během flashbacků se postupně dozvídáme, že Rick byl postřelen během akce, které byl přítomen i jeho kolega a nejlepší přítel Shane Walsh (Jon Bernthal). Po probuzení se ho Morgan vyptává na jeho zranění a podává mu informace o tom, do jakého světa se vlastně probudil. Při večeři si spolu povídají a dozvídáme se, že Morgan měl ženu, která se již proměnila, a že Rick hledá svou rodinu. Ráno jdou na stanici pro zbraně a rozloučí se. Rick jede pomalu do Atlanty a tam narazí na stádo zombíků, takže se schová v tanku. Zastřelí jednu zombie a z vysílačky mu někdo zavolá.

Záhadná osoba mu pomůže a zachrání život. Vezme ho do obchodu, kde je zbytek jeho party, tam se představí jako Glenn Rhee (Steven Yeun) a představí také zbytek skupiny: Andrea Harrison (Laurie Holden), Theodore „T-Dog“ Douglas (Irone Singleton), Merle Dixon (Michael Rooker), Jacqui (Jeryl Prescott) a Morales (Juan Gabriel Pareja). Andrea mu vynadá, že je dostal do velkých problémů. Mezitím na střeše Merle střílí z pušky. Vyběhnou nahoru a pak ho Rick sundá dolů a připoutá k trubce. Všichni přemýšlejí, jak se dostanou z obchodu. Napadne je několik možností, ale hned je zavrhnou.

Nakonec Ricka napadne zabít jednu zombie, potřít se jejími vnitřnostmi a dojít k nedalekému náklaďáku. To se jim podaří. Bohužel se spustí déšť a oni si musí pospíšit. Podaří se jim získat náklaďák, ale Glenn potřebuje odvést pozornost, a tak ještě ukradnou další auto. Nakonec se jejich plán podaří a všichni odjedou do tábora.

Po příjezdu do tábora se Rick setkává se zbytkem skupiny. Uvidí tam také kolegu Shanea i svou ženu Lori (Sarah Wayne Callies) a syna Carla (Chandler Riggs). Zároveň se seznámí s ostatními – Dale Horvath (Jeffrey DeMunn), Daryl Dixon (Norman Reedus), Carol Peletier (Melissa McBride), její dcera Sophia (Madison Lintz) a její manžel a Jim (Andrew Rothenberg). Po seznámení si sednou k ohni a začnou si povídat. Druhý den se rozhodnou, že se pro Merla vrátí. Vyrážejí spolu s Rickem, Darylem, T-Dogem a Glennem.

Při příjezdu na místo se ještě rozhodují, kam půjdou nejdříve, protože Rick tam nechal tašku se zbraněmi. Když dorazí pro Merla na střechu, zjistí, že už tam není. Podařilo se mu useknout si ruku a cestou ven si pahýl spálil, přičemž zabil několik zombíků. Po tomto neúspěchu se rozhodnou vrátit pro batoh, ale je tam i někdo z jiné skupiny. Glennovi se ho podaří vzít, ale chlapík z druhé skupiny mu ho vytrhne z ruky. Nakonec se pohádají a Daryl po jednom z nich vystřelí šíp.

Po výměně názorů se setkají s vůdcem skupiny, kterému se již podařilo Glenna unést. Rick a vůdce se pohádají, ale nakonec k žádné dohodě nedojde. Druhý den dorazí ozbrojení a po neúspěšné dohodě o získání Glenna jsou odhodláni všechny zabít. Rozhovor přeruší jedna babička a díky ní jim Glenna vydají a Rick se rozhodne nechat jim necelou polovinu zbraní. Po příchodu „domů“ je čeká nemilé překvapení, a sice že jejich skupinu napadlo stádo.

Druhý den mají celý den co dělat, aby pohřbili své lidi a zbavili se zombíků, které zabili. Rozhodují se, zda se vydají na vojenskou základnu, která je vzdálená 160 km, nebo do CDC – Centra pro kontrolu nemocí. Nakonec se rozhodnou jít do CDC. Zjistí, že Jim je pokousaný a nakažený, a tak ho vysadí venku. Andrea zastřelí svou sestru, kterou předchozí noc kousla zombie, a Carol zabije svého manžela. Ráno před odjezdem Rick ještě zavolá Morganovi do vysílačky a varuje ho před Atlantou. Po příjezdu do CDC vidí hromady mrtvol a nic jiného. Rick přijde k bráně, ale nikdo mu neotevře, tak na ni začne bušit, nakonec jim někdo otevře.

Otevře jim vědec, který tam pracuje. Provede testy a pustí je dovnitř. První noc se nají, opijí a vysprchují. Během večeře se Shane zeptá: „Kde jsou ostatní vědci?“ Odpoví, že zůstal sám, také jim ukáže něco, co vidělo jen velmi málo lidí, a to je proces přeměny v mozku od TS19 – Testovaný subjekt 19. Jak se z člověka stane zombie. Druhý den si Dale všimne, že mu zbývá čas, a zeptá se ho: „Co se stane na konci?“ Jeho odpověď: „na konci se stane to, co se děje všude, těm agregátům dojde šťáva“.

Po této informaci se dále dozvídají, že až jim dojde šťáva, dojde k obrovskému výbuchu, který vše zničí. Nejprve se dohadují, aby jim otevřel dveře, a po nějaké době je pustí dovnitř, ale vnější dveře otevřít nemůže. Po různých nápadech, jak rozbít sklo, řekne Carol Rickovi, že při čištění jeho bundy našla granát, a tak si ho Rick vezme a podaří se jim po výbuchu utéct. Uvnitř zůstávají Dale, který se snaží přesvědčit Andreu, aby s ním šla ven, což se mu nakonec podaří, a Jacqui, která jako jediná zůstala s vědcem. Nakonec všichni nasednou do auta a odjedou.

V příštích článcích se můžete těšit na kompletní seriál. Seriál The Walking Dead v současné době běží na Prima Cool.

Zdroje: autor, wikipedia.org, imbd

-reklama-