Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Rozesměje, pobaví, rozpláče. I po téměř 40 letech od své premiéry baví diváky. Československá hořko-sladká komedie Slavnosti sněženek byla natočena podle knižní předlohy Bohumila Hrabala. Režie se ujal legendární režisér Jiří Menzel. Ten dokázal vtipným a neotřelým způsobem vyobrazit spor dvou mysliveckých spolků o divočáka. Pojďte si připomenout některé zajímavosti o filmu.

-reklama-


Natáčecí lokalita filmu Slavnosti sněženek nebyla náhodná

Exteriéry se natáčely v chatové oblasti, která je východně od Prahy. V Kersku se odehrává i samotný příběh. To, že natáčení probíhalo zrovna na tomto místě není náhoda. V této oblasti žil totiž i legendární spisovatel Bohumil Hrabal. Ten inspiraci pro svou knihu čerpal ze svého okolí. Většina venkovanů tak má svůj reálný předobraz. Filmování interiérů již probíhalo v ateliérech v Praze.

Zahrál si i samotný autor knihy Slavnosti sněženek

Bohumila Hrabala můžete ve snímku také zahlédnout. Ztvárnil malou roli dělníka na pile, který má na hlavě železničářskou čepici a vylévá na keře obsah kbelíku. Objeví se tam ve 38. minutě filmu.

Dva vycvičení kanci, jeden vycpaný a poslední byl na talíři

Během natáčení komedie Slavnosti sněženek se vystřídali čtyři kanci. Při lovu se natáčelo se dvěma vycvičenými. Když přišlo na přetahování se o divočáka, tak použili třetího – vycpaného. Posledního kance dostali na talíři, kde jej snědli se šípkovou omáčkou a se zelím. A jak se natáčela scéna s naháněním divočáka po vesnici? Před kancem jelo auto, ve kterém byl kameraman. Vůz řídil majitel zvířete. Ten, aby za nimi poslušně kanec běžel, tak rozhazoval kousky masa.

Opilí policista

Scéna, ve které upozorňuje policista cyklisty, že nemají jezdit opilí, se musela filmovat znovu. Josef Somr alias kapitán VB Vyhnálek byl prý tak opilý, že opakování druhý den bylo nutné.

Nejdříve byl film zakázán a nesměl se promítat. Stačilo k tomu v tehdejší době málo. Důvodem bylo to, že se v jedné scéně na chvíli objeví v záběru cizí vlajka. Nakonec však film prošel.

Slavnosti sněženek
Slavnosti sněženek, FOTO: © Filmové studio Barrandov, distr. TV Nova

Slavnosti sněženek můžete zhlédnout na Nově v neděli 1. října od 17:35. O dva dny později na Nova Cinema.

Zdroj: csfd.cz, Česká televize, fdb.cz

-reklama-