Vynikající drama režiséra Charlese Randolpha „Bombshell“, natočené podle skutečných událostí, vypráví příběh několika moderátorek, které čelily sexuálnímu obtěžování v americké stanici Fox News. Kvůli tomu, aby získaly nebo udržely prestižní místa, to však strpěly a trvalo léta, než jedna z nich promluvila.

Něco podobného se nyní odehrává ve veřejnoprávní České televizi a je skutečně šokující,
jak skandální kauza graduje. Napřed se totiž dostaly na veřejnost „pouze“ informace o tom, že Čeká televize „stáhla“ z obrazovky moderátora investigativního pořadu „Reportéři ČT“ Marka Wollnera kvůli podezření, že v redakci docházelo k sexuálnímu obtěžování. Nyní se ale každý den objevují nová svědectví a moderátoři ČT se dokonce obviňují navzájem.

Aktivismus, bossing a harašení

Ve svém článku na investigativním webu „Infakta.cz“ upozornila na závažné problémy v ČT bývalá redaktorka „Reportérů“ Markéta Dobiášová. Zajímavé je, že tak učinila již v polovině listopadu minulého roku v článku, nazvaném „Pracovní podmínky v redakci Reportérů ČT. Aktivismus, bossing a harašení.“ V něm si stěžovala, že investigativní kauzy, na kterých pracovala (například vyvádění a prodej pozemků v Lysolajích, v němž figuroval i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hluboček nebo reportáže, týkající se pražského dopravního podniku) skončily v šuplíku.

V souvislosti s tím ještě uvedla: „V redakci navíc panují dlouhodobě vypjaté vztahy. Bossing, šikana. Víme o ní všichni. Nikdo si však netroufá o tom mluvit nahlas. Názory na způsob vedení redakce, vyjádření redaktorů jsou Markem umlčeny. Končí dehonestací nebo zesměšňováním přede všemi na poradách nebo ve střižně.“ Zmiňuje rovněž, že situaci v redakci snažila vyřešit Wollnerova zástupkyně Aneta Snopová, ale marně: „Strach z osobních útoků, obavy ze ztráty zaměstnání dělají svoje,“ vysvětlila, proč se závažné indicie podařilo ututlat.

Ruka mezi nohami

Markéta dokonce popisuje, jak se šéfredaktor údajně choval a uvádí některá svědectví kolegyň: „Mnohokrát zkusil. Zamknul kancl, když jsem psala scénář, strčil mou ruku mezi nohy… Chtěl, abych mňoukala, než mi schválí scénář, saháni na prdel normálka, po vyhrané novinářské ceně u baru: Ty, si myslíš, že jsi hvězda? Jsi kýbl ho*en!… A tak“.

Podle webu „Hlídací pes.org“ se však vedení České televize začalo kauzou zabývat až poté, co se o ni začala zajímat moderátorka pořadu „168 hodin“ Nora Fridrichová. Z jejího e-mailu adresovaného šéfům ČT vyplývá, že v redakci „Reportérů ČT“ docházelo k sexuálnímu obtěžování již od roku 2015 a zdaleka nešlo o ojedinělé případy. I v tomto ohledu tedy tato kauza připomíná snímek „Šokující odhalení“. Avšak už nyní je zřejmé, že bude šokující ještě mnohem více. Podle nejnovějších zpráv totiž podal Marek Wollner na Noru Fridrichovou podnět pro podezření z bossingu.

Zdroje: Infakta.cz, HlídacíPes org

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz