Oscara za nejlepší mezinárodní celovečerní film získalo protiválečné drama Edwarda Bergera. „Na západní frontě klid“ získalo cenu za nejlepší mezinárodní film.

Oscara za nejlepší zahraniční celovečerní film získal film Na západní frontě klid, který byl vyhlášen v Dolby Theatre v Hollywoodu. Vítězný film převzal slavnou zlatou sošku na 95. ročníku udílení cen Akademie.

V loňském roce si Oscara za mezinárodní hraný film odnesl snímek Rjúsukeho Hamagučiho Drive My Car, který se tak stal druhým japonským filmem, jenž v této kategorii získal soutěžní cenu.

Na západní frontě klid je výpravný film, který uvedla společnost Netflix a který je založen na protiválečné tématice. Sleduje Paula Bäumera, mladého muže, který se spolu se svými přáteli přihlásí do císařské německé armády, když jim autority tvrdí, že jim válka přinese hrdinskou pověst. Ale když dorazí na bojiště, realita je všechno, jen ne krásná.

Na západní frontě klid vypráví strhující příběh mladého německého vojáka na západní frontě první světové války. Paul a jeho kamarádi na vlastní kůži zažívají, jak se počáteční válečná euforie mění v zoufalství a strach, když v zákopech bojují o život a jeden o druhého. Film režiséra Edwarda Bergera vznikl podle stejnojmenného světoznámého bestselleru Ericha Marii Remarqua.

Film se stal jasným favoritem večera. Ceny BAFTA se však přiklonily na stranu epického snímku z první světové války od Netflixu, který večer získal cenu za nejlepší film. Získal celkem sedm cen BAFTA a stal se tak velkým vítězem – a režisér Edward Berger se stal prvním režisérem, který nebyl nominován na Oscara, od doby, kdy Ben Affleck získal cenu za film Argo – který v roce 2012 získal i cenu za nejlepší film.

Dalším v pořadí byl film společnosti Amazon Argentina, 1985, který byl nejsledovanějším filmem v Argentině na Prime Video – titul byl č. 1. ve své rodné zemi více než 33 dní v řadě od 22. prosince. Nominovány byly také filmy Close z Belgie, EO z Polska a The Quiet Girl z Irska – což byl první irskojazyčný film nominovaný na nejlepší cizojazyčný film, což je pro tuto zemi nesmírně významné uznání.

Film Všechno, všude, najednou vstupoval do večera jako hlavní favorit. S 11 nominacemi se film objevil ve více kategoriích než kterýkoli jiný letošní nominovaný, zatímco Na západní frontě klid- německojazyčný film od Netflixu – a The Banshees of Inisherin následovaly každý s 9 nominacemi.

Zdroje: collider.com, rottentomatoes.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.