Nova s Primou se dřív jen smály. Teď jim nový hráč bere diváky i hlavní hvězdy
Kdybychom před pěti lety řekli televizním manažerům, že jim jednou bude konkurovat člověk s mikrofonem a notebookem, asi by se zasmáli. Dneska už se nesmějí. Na český mediální trh se totiž dere fenomén, který postupně ukusuje divácký čas, peníze inzerentů i ty nejznámější tváře z obrazovek.
Pamatujete, jak se dřív celá domácnost sešla u Televizních novin a pak se koukalo na to, co zrovna dávali? Ta doba samozřejmě úplně neskončila, ale hlavně u mladších diváků je to čím dál vzácnější podívaná. Lidé pod pětatřicet si dnes časato obsah nevybírají z programu, ale z playlistu, a koukají na něj nebo jej poslouchají, když se jim to hodí.

Streamovací služby jsou jenom část příběhu. Vedle nich totiž vyrostlo něco dalšího, co televizím bere diváky. Kdo jezdí metrem nebo autobusem, všímá si toho jistě denně. Lidé kolem vás mají nasazená sluchátka a z výrazu tváře poznáte, že neposlouchají hudbu. Jsou vtaženi do příběhu, do rozhovoru nebo do debaty. Ale nepředbíhejme.
Několik tisíc pořadů a žádný programový ředitel
V březnu letošního roku fungovalo v Česku přes 2 280 aktivních podcastových pořadů a od ledna do března jejich autoři vypustili do světa bezmála 33 tisíc dílů. Celý trh za loňský rok narostl o jedenáct procent a v katalogu České podcasty je evidováno přes devět tisíc titulů.
Co je ale ještě pozoruhodnější, tak to, že objem produkovaného obsahu loni stoupl téměř na dvojnásobek oproti předchozímu roku. Tvůrci netočí víc podcastů, ale pracují intenzivněji s těmi, které už mají. Podcasty začaly fungovat jako plnohodnotné mediální produkty s vlastním publikem a rozpočtem.
Asi nikoho z nás nepřekvapí, že žánrem, který válcuje všechny ostatní, jsou krimi příběhy. Ať už se podíváte na návštěvnost portálu, na výsledky anket nebo na žebříčky poslechovosti, true crime je králem českého podcastového světa.

Dvě dámy s mikrofonem vyprodaly největší halu v zemi
Místo, kde hrají koncerty světové hvězdy, kde se koná hokejové mistrovství, kde vystupují ty největší jména, to je naše O2 arena. A není tomu tak dlouho, co tuhle obří halu zaplnil podcast. Konkrétně se jednalo o dvě moderátorky a příběhy o vraždách prokládané černým humorem.
V listopadu 2024 podcast Opravdové zločiny přivedl do pražské O2 areny tisíce fanoušků na show nazvanou Jsme Zločinožrouti. Cesta autorek Lucie Bechynkové a Báry Krčmové vedla přes malé besedy v kulturních centrech, přes postupně rostoucí komunitu a přes roky práce, kdy si budovaly publikum díl po dílu. A najednou stály na pódiu arény, kde jindy stojí světoví velikáni.
Možná právě na popud této show se během prvních tří měsíců roku 2026 po celém Česku uskutečnilo 88 živých podcastových vystoupení. Politický podcast Kecy a politika vyráží na turné, jeho autoři Petros Michopulos a Bohumil Pečinka navíc chystají na konec června festival v pražských Žlutých lázních. Posluchačsky raketově rostoucí pořad Lepší už to nebude objíždí republiku. A na dalších místech se před publikem představily třeba podcasty o psychologii, dějinách nebo vědě.
Z televizních studií rovnou k vlastnímu mikrofonu
Aby toho nebylo málo, lidé, které znáte z obrazovky, odcházejí a zakládají si vlastní podcasty. Lucie Výborná, výrazný hlas Českého rozhlasu, letos odstartovala vlastní pořad na platformě HeroHero. A Václav Moravec, muž, který jednadvacet let moderoval nejsledovanější politickou debatu v zemi, po březnovém rozchodu s Českou televizí naznačil, že jeho budoucnost leží právě v podcastovém světě.
Velké televize samozřejmě nejsou slepé. Česká televize rozšiřuje svou podcastovou nabídku a za loňský rok zaznamenala přes sedm milionů spuštění podcastového obsahu. A CNN Prima News provozuje jeden z nejpopulárnějších pořadů.
A co vy? Dáváte přednost klasické televizi, nebo vás už podcasty vtáhly do svého světa?
Zdroje: mediaguru.cz, mediar.cz, ceskepodcasty.cz
