Padesátiletý Antonín Kala se proslavil svou rolí Oskara Blechy v oblíbeném komediálním seriálu Létající Čestmír z roku 1983. Po odvysílání osmdesátkové klasiky si na své konto připsal ještě několik filmů a pár působení v epizodních rolích seriálů. Co dělá nadějný dětský herec dnes a plánuje návrat na televizní obrazovky?

Antonín Kala se narodil 13. března 1972 v Brně a brzy tak oslaví své 51. narozeniny. Již od první třídy jej to táhlo k herectví, převážně tedy k divadlu. Vystupoval s dětským sborem, díky kterému si zahrál například roli trpaslíka. Ve třetí třídě nastoupil do amatérského divadelního spolku Pírko, kde si jej všimla režisérka Marie Barušová. Díky ní v devíti letech získal roli Vašíčka v pohádce Vašíček a lesní muži z roku 1981, kde si zahrál po boku Oldřicha Navrátila či Josefa Karlíka. S rolemi se po natočení pohádky roztrhl pytel a mladý herec měl o práci postaráno. Ve stejném roce se objevil v jednom z dílů oblíbeného seriálu Bakaláři a režisér Ludvík Ráža jej obsadil do svého dramatu V zámku a podzámčí.

V průběhu osmdesátých let přišla role v krátkém filmu Tomáš a hvězdička či drama pojednávající o přátelství lékaře a malého chlapce Poslední návrat. S rokem 1983 přišla osudová role “přihlouplého” Oskara Blechy v seriálu Létající Čestmír, kde si zahrál syna Petra Nárožného a Ivy Janžurové. Za natáčení mladý herec inkasoval 6000 Kčs. Kvůli své roli se musel naučit mluvit japonsky.

Herectví se rozhodl věnovat i po dotočení oblíbeného komediálního seriálu. Vystudoval konzervatoř v Praze, kde v ročníku byl s herečkou Sabinou Laurinovou, Markétou Hrubešovou či hercem Sašou Rašilovem. Dostal se do sportovního dramatu Trpká chuť slávy a roli ukořistil také v krátké komedii Hody, hody, doprovody. Znovu se do povědomí dostal až v průběhu devadesátek, kdy si zahrál v jednom z dílů rodinného seriálu Medvědi nic nevědí. Poté se znovu vrátil až v novém tisíciletí, kdy si jako epizodní herec zahrál v oblíbeném krimi seriálu Četnické humoresky z roku 2001. Po další delší pauze se ukázal v roce 2014 v romantické komedii Intimity. V letech 2013 a 2018 ztvárnil menší roli v seriálu Helena. V poslední době se Antonín Kala postupně vrací k herectví. V loňském roce se objevil v krimi seriálu Případy 1. oddělení a letos se vrací s novým ukrajinsko-českým filmem Muž, který stál v cestě, který zachycuje dramatické události 21. srpna roku 1968.

Seriálový Oskar Blecha aktuálně pracuje v brněnském Rádiu Krokodýl, kde se každé ráno hlásí u mikrofonu. Občasně také moderuje nejrůznější akce od lékařských kongresů po vánoční večírky či pivní festivaly. Nebrání se také na přání klienta přidat nějaký kostým. Zavzpomínal také na své natáčení Čestmíra a na problémy, které mu způsobil. Potýkal se totiž se závistí ze strany třídní učitelky, která mu nepřála herecký úspěch a nedala mu doporučení na jeho vysněnou konzervatoř.

Zdroj: Dotyk.cz, csfd, iDNES, fdb

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

„Říká se, že filmy by měly být víc podobné životu - já si však myslím, že život by se měl víc podobat filmu.“ - Myrna Loy