Svět právě zvolil nejžádanější jméno všech dob. Zní jako z pohádky a v Česku ho má více než 14 tisíc žen
Znají ho hollywoodská plátna, evropské královské dvory i každá druhá česká školka. Přesto málokdo tuší, že se právě tohle jméno stalo podle vědců nejkrásnějším na světě. Zní hebce, vznešeně a tak trochu jako z pohádky. A nosí ho víc než čtrnáct tisíc Češek.
Většina rodičů vybírá jméno po citu, podle toho, jak dobře bude znít ve školce i později u předávání maturitního vysvědčení. Jenže libozvučnost se dá měřit i vědou, nikoliv jen našimi pocity. Obor zvaný zvuková symbolika tvrdí, že o kráse slova rozhoduje jeho zvuk dříve, než vůbec pochopíme jeho význam.

Rozhoduje prý souhra tří věcí. Když slovo končí volnou samohláskou, nejlépe tím měkkým „á“, ucho dostane prostor a nic ho nezarazí. Hlásky jako „f“ nebo „s“ navíc kloužou, kdežto tvrdé souhlásky jaksi sekají. A padne-li důraz hned na první slabiku a odtud pozvolna sklouzne dolů, výsledek také nikoho příliš neoslní.
Vítězku hledala značka dětského zboží
Pod výsledky je podepsaný lingvista Bodo Winter z birminghamské univerzity, který je spočítal na zakázku britské firmy s dětským zbožím My 1st Years. Vědec porovnával, které jméno pohladí ucho nejdokonaleji a nakonec se mu poštěstilo. Na stupních vítězů za tímto jménem v dívčí kategorii zůstala Zoe i Rosie, mezi chlapci pak třeba Charlie nebo William.
Vítězkou se stala Sofia, u nás nejčastěji psaná jako Sofie. Nejenže hezky zní, ale její původ také není vůbec špatný. Kořeny má v řeckém slově sofia, tedy moudrost. České podoby zahrnují Sofii, Sofinku i starobylou Žofii, ruskou domáckou verzí je pak Soňa.

Podle databáze Kdejsme.cz nosí různé varianty jména přes čtrnáct tisíc Češek, samotná moderní Sofie jich má přes deset tisíc. Ještě v roce 2010 přitom u nás žilo pouhých 2584 malých Sofií, o pět let později už to byl čtyřnásobek. Průměrný věk nositelek je jen pár let, což z favoritky dělá jméno dneška, ne babiččiných fotoalb.
Princezna by s tímto jménem byla určitě spokojená
Historie tohohle jména sahá až do starověku. Tam uctívali svatou Sofii, v Cařihradě po ní pojmenovali slavný chrám Hagia Sofia a šlechtické rodiny ho ve středověku hojně dopřávaly svým dcerám. Na britské ostrovy doputovalo v osmnáctém století spolu s hannoverskou dynastií a v letech 2011 až 2013 nebylo v USA mezi holčičkami populárnější jméno.
„Ale jo. Sofi,Sofie,Sofinka,hezké. Pravda je že je nich teď hodně,ale na to vlastně nebereme zřetel.“ Anna766 v diskuzi o bolíbejnosti jména na emimino.cz.
Skutečnou princeznu Sofii má dnes i švédský královský dvůr. A na dětských obrazovkách vládne animovaná Sofie První, malá holčička z království Nádhernie, kterou u nás léta uvádí Déčko i Disney.
Své místo si našla i na filmovém plátně
Italská legenda Sofia Loren svět filmu okouzlila napříč světem a v Hollywoodu vlastní sošku Oscara scenáristka a režisérka Sofia Coppola. Diváci sitcomů zase jistě znají temperamentní Glorii z Takové moderní rodinky, kterou hraje Kolumbijka Sofía Vergara. Když si tedy večer pustíte film nebo oblíbený seriál, je slušná šance, že na nějakou Sofii narazíte.
U nás už dávno nejde o žádnou exotickou variantu. Podle Českého statistického úřadu se Sofie vyšplhala až na čtvrté místo oblíbenosti mezi novorozenými dívkami. Je hned za Eliškou, Viktorií a Annou a v Praze dokonce za Annou září na druhém místě. Ještě před patnácti lety se krčila někde kolem osmnácté příčky, a dnes ji potkáte na každém druhém pískovišti.
A teď předávám slovo vám. Máte doma malou Sofii, nebo vám naopak přijde, že už je jich ve třídách nějak moc? Napište mi do komentářů, jestli byste dceři dali jméno, které za nejkrásnější zvolil celý svět, nebo si radši vyberete něco, co nikdo jiný v ulici nemá, třeba starou dobrou Boženu nebo Jaroslavu.
Zdroje: emimino.cz, tiscali.cz, cs.wikipedia.org
