Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Jaký bude příběh filmové novinky Svatá? Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven.

-reklama-


Tři otázky na herečku Jiřinu Bohdalovou…

První verzi scénáře filmu Svatá jste dostala od Marka Epsteina k devadesátinám. Jak se vám líbil jeho nový příběh?
Líbil, protože je hluboký a lidský. A taky proto, že je tam pro herce, jak se říká, maso na kosti. Bylo tam zkrátka co hrát. Jednou, když jsem se učila text, tak jsem svému vnukovi říkala: Jé, na tohle se těším, až budu říkat. A tady to řeknu takhle a tady zase nesmím zapomenout na tohle. Je to neuvěřitelný, ale mě ta práce pořád ještě baví. A k příběhu Svaté mám možná blízko i proto, že mi vrátila pocit, který jsem měla, když jsem jezdila za svým tátou do komunistického kriminálu. Táta minulý režim zažil opravdu hodně zblízka. A tenhle film měl vzniknout už jenom proto, abychom se do té doby nikdy nevrátili.

Co pro vás bylo na hlavní figuře tohoto dramatu to nejtěžší?
Nic těžkého jsem na ní neviděla. Šlo o to, obléknout se do té figury. Režisér Jiří Strach pracuje tak, že se každá herecká faleš hned projeví, takže si to člověk skutečně musí prožít až na dřeň kosti. Ale ono je to pak na výsledku vidět, což jsem ráda.

Není to vyčerpávající?
Je, ale odměna za to je velká.

Na film Svatá se můžete těšit na programu České televize.

Zdroj: Česká televize

-reklama-