Už se stalo pravidlem, že Česká televize drtí svoji konkurenci nejen pohádkami, ale také detektivkami, což jí ovšem mnozí kritici zazlívají. Avšak tou, kterou vysílala v neděli večer, bezezbytku splnila svoji veřejnoprávní roli. Navíc byl nervy drásající „Prezidentský duel“ mnohem více napínavý, než souběžně vysílané kriminálky, a tak se nelze divit, že je s přehledem porazila předvolební debata.

Když jsme minulý týden upozornili, že v případě „Prezidentského duelu“ nebude do poslední chvíle jasné, jak dopadne, situaci jsme odhadli velmi přesně. Ještě celou neděli většina médií informovala, že se debaty v České televizi nezúčastní Andrej Babiš, a večer to v „Událostech“ ČT zmínil i reportér, který sledoval celodenní Babišův program. Naštěstí na to, že by přece jenom změnil svoje rozhodnutí, byla ČT dobře připravená a rozhodla, že realizační tým na něj bude čekat až do samotného začátku vysílání.

V hlavní zpravodajské relaci ukázala tři křesla, umístěná ve foyer Národního muzea, připravená pro Petra Pavla. Andreje Babiše a moderátora Martina Řezníčka: „A když prostě Babiš nepřijde, tak si Řezníček přesedne na jeho místo,“ prozradil v „Událostech“ kameraman České televize Aleš Cigánek. Jenže, v okamžiku, kdy už s Babišem téměř nikdo nepočítal, se nakonec několik desítek vteřin před zahájením vysílání objevil.

Rozhodla bohoslužba?

Když se překvapený moderátor ČT Andreje Babiše zeptal, co ho přimělo změnit názor, odpověděl: „Tak my jsme dneska byli na mši, na bohoslužbě, kterou praktikoval kardinál Graubner a vlastně nás vyzval, a říkal i Ježíš vyzývá lidi, začněte myslet jinak a mluvil o pravdě, lásce a spravedlnosti. Takže jsem začal myslet jinak. A odpouštím České televizi všechny ty léta různých informací o mně.“ Podruhé zaskočený Řezníček namítl, že nemá České televizi co odpouštět a Babiš na to zareagoval: „Nadsázka.“ Poté už následovala dvouhodinová, pro příznivce i odpůrce některého z favoritů prezidentské volby, vyhrocená debata.

Fakt silná káva

To, že ji televizní publikum prožívalo s velkým zájmem, ale i značnou mírou emocí, dokazují diskuse na sociálních sítích, na nichž si tisíce lidí vyměňovaly své dojmy: „Tak tohle jsem ještě nezažil.“ „Nedalo se na to koukat, musel jsem to vzdát.“ „To se nedá vydržet.“ „To je fakt silná káva, bez sedmičky vína bych to nedala.“ „Už mám okousaný nehty i na nohou. A za chvíli vezmu ledničku útokem.“ „Ať už je příští týden, jinak z toho budu mít infarkt,“ stěžovali si někteří diváci, zatímco jiní se do sebe navzájem pouštěli, přímo úměrně tomu, komu fandili.

Ve srovnání s „Prezidentským duelem“ vyvolal kriminální seriál televize Nova „Odznak Vysočina“ minimální odezvu a zareagovalo na něj jenom pár naštvaných jedinců. Na rozdíl od předvolební debaty mu chybělo jak napětí, tak moment překvapení.

Zdroje: Česká televize, TV Nova, Facebook

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz