Velmi příjemné tečky se dočkali diváci publicistického pořadu kanálu ČT24 Události, komentáře. Poté, co sledovali většinou neradostná témata, se na konci pořadu objevil slavný britský herec David Suchet. Přes Skype ho na obrazovce ČT24 přivítala krásná moderátorka Jana Peroutková a výjimečného hosta zaskočila tím, že ho oslovila Sire Davide. Podle něj to bylo totiž vůbec poprvé, co ho někdo nazval Sirem v televizi a připomněl, že byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu teprve před pár dny.

David Suchet poskytl České televizi rozhovor v souvislosti s jeho knihou Za objektivem – Můj život, která právě vychází i u nás. Exkluzivní autobiografie dokumentuje s pomocí poutavých textů a sugestivních fotografií jeho život a kariéru. Sám herec zdůrazňuje, že odráží, jak on sám vnímá svět, nejsou to rychlé snímky, ale impresionistické obrazy toho, na co reaguje, jak interpretuje to, co vidí jeho oko: „Zjistíte jaký jsem já, jako David Suchet.“

Lidé a stromy

Na otázku, zda se věnuje fotografování i nyní, v době pandemie, přiznal, že je sice trochu smutný, že nemůže fotit tak často, jako doposud., nicméně fotoaparát odkládá málokdy. Pořizuje třeba snímky stromů, které ho fascinují. „Často vidím v korunách stromů tváře nebo monstra,“ vyprávěl. Jana Peroutková rovněž připomněla, že David Suchet je původní profesí lékař a zajímala se proto, co na současnou pandemii říká z tohoto úhlu pohledu. S vážností konstatoval, že má skutečně dopad na celou planetu a že kvůli tomuto moru na světě zemřel již více než milion lidí. Na diváky České televize proto apeloval: „Musíme chránit sebe i ostatní, naučit se jednat zodpovědně.“

Poirot bez kníru

Na závěr přišla řeč i na jeho nejslavnější roli, Hercule Poirota. Přiznává, že mu tato postava zásadně změnila život, v mnoha ohledech ho ovlivnila, strávil s ní 25 let života, a když skončil poslední natáčecí den, byl hodně smutný. „Hercule Poirot je můj největší přítel, stýská se mi po něm,“ prozradil a pochlubil se, že seriál o legendárním belgickém detektivovi na celém světě zhlédlo více než 150 milionů lidí. To je i důvod, proč si nenechal narůst knír. Každý by ho prý totiž okamžitě poznal.

Díky České televizi se naštěstí můžeme setkávat s Davidem Suchetem i nadále. Právě totiž reprízuje skvostný britský seriál Hercule Poirot. Během třinácti sezón vzniklo celkem sedmdesát dílů, které se natáčely téměř čtvrt století. Když v roce 2013 uvedla britská televize ITV poslední díl, symbolicky nazvaný Opona: poslední případ Hercule Poirota, sledovaly jej miliony diváků. Jednoznačně se shodli, že na obrovském úspěchu měl hlavní zásluhu právě David Suchet, který svým výkonem zastínil všechny své předchůdce, včetně legendárního Petera Ustinova. Je paradoxem, že Agatha Christie tuto svoji vůbec nejslavnější postavu později nesnášela a ve svých dalších dílech se rozhodla s Poirotem rázně skoncovat. Nechala ho prostě zemřít.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz