Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Tajuplný pohled, příkré a rázné vystupování, které ještě více podtrhovaly jeho uhrančivé oči. Ale hlavně jeho velké nadání pro herectví. Petr Čepek bude již navždy patřit mezi naše herecké legendy a je nesmazatelně zapsán do naší kinematografie.

-reklama-


Petr Čepek se narodil 16. září 1940 a v pěti letech se odstěhoval s maminkou a bratrem po smrti svého otce do Ostravy. Zde poté objevil divadlo, a to mu učarovalo. Po gymnáziu nastoupil na DAMU. Tehdejší politická situace mu bohužel neumožnila školu dokončit.

Na žádost StB nezískal Čepek závěrečný diplom. Příčinou byla jeho čestná reakce na Mrkvičkův incident během majálesu. I když tehdy dělali všichni přítomní studenti výtržnosti, zatčen byl jenom Ladislav Mrkvička. Ostatní pak museli podepsat, že Mrkvička je rušivý element a podvraceč, a z toho důvodu musí být uvězněn. Jediný Petr Čepek se StB postavil a nepodepsal.

Vrátil se tedy bez diplomu zpět k rodině do Ostravy. Po svém příjezdu musel narukovat. Jakmile skončila vojna, nastoupil do Divadla Petra Bezruče. Pak už byla jen otázka času, kdy si tak talentovaného mladého herce všimnou i pro film.

Filmový debut přišel v roce 1960 ve filmu Duhu pro můj den. První hlavní roli získal o šest let později ve filmu Hotel pro cizince. Poklidný život však netrval dlouho. Záhy nastaly další potíže kvůli politice. Čepek totiž odmítl, a to jako jeden z mála, hrát v seriálu o majoru Zemanovi. Nakonec „jeho“ roli ztvárnil Petr Štěpánek. Za trest dostal na dlouhou dobu na Barrandově zákaz.

Během revoluce byl u všeho. Se svou manželkou Ivanou podepsali Několik vět a Čepek byl i u zrodu Občanského fóra. Po pádu totality se opět vrátil na divadelní prkna. Zahájil i svou pedagogickou činnost na DAMU. Mezi studenty byl velmi oblíbený.

Petr Čepek byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla baletka Jana. Manželství ale brzy skončilo rozvodem. Druhé manželství trvalo čtyři roky a měl z něj dceru Petru. Jeho třetí manželkou byla letuška Ivana. S tou jej pojilo manželství až do jeho smrti. Pár měl dceru Kristýnu.

První bolesti a potíže se začaly objevovat na jaře roku 1993. Vydržel ještě hrát půl roku, ale kvůli stále se zhoršujícímu stavu stál naposledy na divadelních prknech 10. října 1993. Jeho poslední rolí byl Faust ve filmu Lekce Faust. Podle herců je Faust postava, s kterou není radno si zahrávat. Herci se jí snaží vyhnout. Je totiž podle nich prokletá. Petr Čepek tomu nevěřil, a tak se bez váhání postavy Fausta zhostil.

Kvůli zhoršujícím se potížím podstoupil operaci. Lékaři mu diagnostikovali rakovinu slinivky. Před svou smrtí vážil Petr Čepek pouhých 30 kilogramů. Zemřel čtyři dny po svých 54. narozeninách, a to 20. září 1994.

Vesničko má středisková, Tři veteráni, Dobří holubi se vracejí, Obecná škola, Rozpuštěný a vypuštěný, … to je jen hrstka divácky oblíbených filmů, v kterých můžeme i nadále obdivovat Čepkovo herecké nadání.

Zdroje: ceskatelevize.cz, csfd.cz, extra.cz

-reklama-