I když se jednalo o vedlejší roli, Kája Kroupa se stal legendární postavou ve Slunce, seno, … Proslavil se tím do té doby neherec Josef Stárek, který tuto roli „ukradl“ Oldřichu Kaiserovi. Režisér Zdeněk Troška poznal Stárka jako číšníka v jednom gay klubu v Praze.

Stárek sice nedostal tolik prostoru jako ostatní a byl obsazen jen do malé vedlejší role, ale vytěžil z toho maximum. Jeho excentrické ztvárnění Káji Kroupy je prostě nezapomenutelné. Aby si Troška nahrazeného Kaisera udobřil, obsadil jej poté ve Slunce, seno, erotika do role „italského mafiána“.

Zdeněk Troška Stárka objevil v pražském gay klubu, kde pracoval na pozici číšníka. Režiséra tam tehdy přivedla Růžičková, která se s číšníkem Pepou již dobře znala. Ten byl zcela uchvácen z toho, že vidí slavného režiséra. Nakonec mu Stárek řekl, že Slunce, seno, jahody viděl a že se mu film líbil, ale že by byl ještě lepší, kdyby tam hrál i on. A tak slovo dalo slovo, a Troška jej nakonec obsadil do svých dalších dvou filmů.

Zatímco ve Slunce, seno a pár facek byly ohledně orientace doktora Káji jen náznaky a na svatbu s krásnou Blaženou se velmi těšil, ve třetím filmu je to již zcela zřejmé z jeho vyjadřování a chování. Přesně tak to měl Josef Stárek i ve svém osobním životě. I tam totiž jeho náklonost patřila mužům. Tím, že je gay, se však nikdy netajil a dost často a rád navštěvoval různé gay bary. Dalo by se však říct, že mu rychle získaná sláva stoupla do hlavy. To, že jej lidé na ulici poznávali, si velmi užíval.

Velká herecká kariéra se však nekonala. Mimo obsazení ve Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika se objevil již jen v epizodní roli seriálu Dobrodružství kriminalistiky a poté opět pod režisérskou taktovkou Zdeňka Trošky v roli hostinského v Princezně ze mlejna.

Ke konci svého života se živil jako prodejce ve stánku v pražské Zoo. Zde jej lidé také poznávali a žádali jej o společnou fotografii, s čímž on ochotně souhlasil. S oblibou a často si však užíval bujaré večírky plné alkoholu, což se s největší pravděpodobností později odrazilo i na jeho zdravotním stavu. Josef Stárek se nedožil ani padesátky. Zemřel v pouhých 48 letech na infarkt.

Josefa Stárka si v jeho roli můžete připomenout ve filmu Slunce, seno, erotika, a to 21. května od 15:50 na Nově a 24. května od 20:00 na Nova Cinema.

Zdroj: fdb.cz, csfd.cz, dotyk.cz, Blesk Extra – Petr Macek: Slunce, seno, 30 let

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA