Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Hned dvakrát uvedla tento týden Česká televize reprízu slavné a skutečně nestárnoucí romantické komedie „Někdo to rád horké“, natočené před více než šedesáti lety. Ve srovnání s většinou slátanin tohoto žánru, které vysílají české televizní stanice v nynější předvánoční době, jde o skutečný filmový skvost. Ostatně, ne náhodou se umístil mezi stovkou nejlepších snímků všech dob.

Zatímco se při něm diváci zalykají smíchy, jeho hlavním aktérům bylo při natáčení spíše do pláče. Marilyn Monroe původně tvrdošíjně odmítala v tomto slavném filmu účinkovat, byť jí byl nabízen velmi lákavý honorář. Nechtěla totiž vytvořit další prostoduchou postavu, jako obvykle. „Už jsem hrála pitomé blondýny, ale takhle pitomou ještě ne,“ reagovala prý rozzuřeně a mrštila scénářem o zem. Jejímu tehdejšímu manželovi Arthurovi Millerovi se ji však nakonec podařilo přesvědčit, že se tato role stane přelomovou v její kariéře.

Nicméně, hned zpočátku se dostala do sporu s režisérem Billym Wilderem. Ten totiž chtěl, aby Marilyn alespoň trochu zhubla, ale ona mu oponovala: „Nechcete přece, aby mě publikum nerozeznalo od Jacka a Tonyho.“ Jako vždy si tak prosadila svou, zhubnout odmítla s tím, že se tak líbí svému manželovi, avšak později toho přece jenom litovala, když se viděla na plátně. Sama uznala, že měla baculatější tvary, než u ní bylo obvyklé.

Pod vlivem léků a alkoholu

Každopádně ale na sobě pilně pracovala, velkou pozornost věnovala výběru kostýmů (které mimochodem získaly Oscara) a učila se hru na ukulele. Jenže, filmový štáb včetně samotného režiséra a hereckých kolegů přiváděla k nepříčetnosti. Kvůli svým přetrvávajícím zdravotním potížím chodila na natáčení stále později a často žádala, aby se některé scény točily znovu a znovu, podle pamětníků až čtyřicetkrát. Nelze se divit, že ji nikdo neměl rád, tím spíše, že se kvůli ní stále zvyšoval rozpočet.

Na obranu Marilyn je nutné připomenout, že v té době byla těhotná a při pohledu na některé scény, jež pod vlivem léků a alkoholu natočila, se nechce věřit, co v jiném stavu zvládla a jak nádherně v tomto filmu vypadá. Těhotenství sice umocnilo její sexappeal, nakonec však podobně, jako ta předchozí, skončilo nešťastně. Zcela vyčerpaná Marilyn v den slavnostní premiéry potratila, upadla do hluboké deprese a několik dnů na to se předávkovala sedativy. Když se ji lékařům podařilo zachránit, zklamaně prohlásila: „Jsem naživu. Smůla.“

Příliš starý a bohatý

Náročné natáčení se podepsalo i na samotném Billy Wilderovi. Když se ho novináři ptali, zda-li by chtěl s Marilyn Monroe natočit další film, odpověděl: „Radil jsem se svým lékařem a psychiatrem a oba si myslí, že jsem příliš starý a dost bohatý, než abych něco takového znovu podnikl.“ Navzdory tomu patří nestárnoucí komedie „Někdo to rád horké“ stále k těm nejlepším, jaké kdy vznikly.

Zdroj: Donald H. Wolfe – Vražda Marilyn Monroe, Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz