Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Pohádka o princezně Ladě alias Myším kožíšku se oblibě u diváků těší již více než šedesát let. Krásnou Princeznu se zlatou hvězdou ztvárnila herečka Marie Kyselková, od jejíž smrti uplynuly v lednu 4 roky. 

Marie Kyselková se poprvé postavila před kameru jako dvanáctiletá ve filmu Větrná hora. Následovaly role v dalších dvou snímcích, a to Bomba a Touha. Ovšem za zlomový okamžik v její kariéře se dá rozhodně považovat rok 1959, kdy se tehdy čtyřiadvacetiletá rodačka z Brna proslavila právě jako princezna Lada v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Ta se nakonec pro Kyselkovou stala životní rolí a také jedinou větší. „Potom jsem točila už jen pár vyslovených štěků u Karla Kachyni a Dušana Kleina,“ popsala herečka před lety ve zkratce svoji hereckou kariéru v rozhovoru pro knihu Princezny českého filmu.

Pohádka, která se těší divácké oblibě dodnes, se natáčela tři měsíce. Představitelka princezny Lady si tehdy přišla za jeden natáčecí den na 240 Kčs. Natáčení sebou ale neslo i nejednu komplikaci. Dokonce i zdravotní, a to kvůli nošení zlaté hvězdy a paruky: „Každý den mi ji lepili na hlavu mastixem, to byla děsná žíravina! Rozežírala mi čelo. A mastixem mi lepili i hvězdu na čelo. Další kus rozežrané kůže,“ svěřila se se svými vzpomínkami Kyselková, která navíc byla v té době těhotná. Čekala potomka s naší hereckou legendou Petrem Haničincem.

Po premiéře zmiňované pohádky začaly přicházet další pracovní nabídky, avšak mladá herečka, která mohla na svoji slavnou roli navázat a začít budovat kariéru, se nakonec rozhodla dát přednost rodině. Prvním manželem Kyselkové byl Petr Haničinec, se kterým se seznámila v době, kdy se Haničinec rozváděl se Štěpánkou Haničincovou. Herec tehdy dvacetiletou dívku požádal o ruku opravdu netradičně a rozhodně bez špetky romantiky, a to i jen náznaku. Podal jí formulář se slovy, že si spolu zajdou na radnici. Jejich manželství nakonec trvalo patnáct let. Ačkoliv jí byl Haničinec opakovaně nevěrný, vždy na něj vzpomínala s láskou. Když však Kyselkové s nevěrným manželem došla trpělivost a sama si začala s jiným mužem, tak to Haničinec odmítal tolerovat. To prý byl pro ni impuls jej opustit a také požádat o rozvod. Měli spolu syna.

Druhým mužem jejího života byl o dvanáct let mladší stomatolog Vladimír Demka. Z manželství vzešly dvě dcery. Po mateřských povinnostech však na svoji kariéru herečky již nenavázala. Později pracovala jako vrátná na strahovských kolejích a tuto práci si bývalá herečka zamilovala natolik, že u ní vydržela třiadvacet let.

V rozhovorech o svém synovi jen velmi nerada mluvila a přestal prý pro ni prakticky existovat. Na dotaz, zda mezi nimi nastal problém kvůli alkoholu či drogám, herečka jen neurčitě pokývala. Poté se však svěřila, že za ní neustále chodil pro peníze, a to až do té doby, než zjistila, že sama nemá z čeho dávat.

Její druhé manželství skončilo po jedenačtyřiceti letech, když její manžel zemřel po prohraném boji s rakovinou. Doma pro něj vytvořila takové prostředí, aby mu zcela nahradila nemocniční péči, protože její nemocný manžel naprosto odmítal pobyt v nemocnici. S dcerou pak o něj střídavě pečovaly 24 hodin denně.

Marie Kyselková zemřela 21. ledna 2019 ve věku 83 let. Ten den ji v jejím pražském bytě našel herec a moderátor Ivo Niederle, se kterým se na sklonku života přátelila.

Pohádku Princezna se zlatou hvězdou můžete zhlédnout na Nově 26. května od 20:20.

Zdroj: csfd.cz, fdb.cz, Kniha od Michaely Remešové a Romana Schustera: Princezny českého filmu…a také ty televizní

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA