Nominace na nejlepšího režiséra 95. ročníku udílení Oscarů pokračují v neuspokojivém trendu z minulých let. 24. ledna 2023 byly vyhlášeny nominace na Oscary 2023, které v předchozích nominacích na nejlepšího herce Riz Ahmed a Allison Williams z M3GAN vyzdvihli jako přední kandidáty na největší ocenění roku snímky Všechno najednou, Banshees Inisherin a Na západní frontě klid.

Ačkoli Oscaři oslavují všechny aspekty filmu a kategorie nejlepší režie je jednou z nejprestižnějších cen, užší výběr režisérů pro rok 2023 však poukazuje na neuspokojivý a neblahý trend, který se do Oscarů vrací.

Na 95. ročník Oscarů bylo nominováno pět uznávaných režisérů, kteří si chtějí odnést prestižní trofej. V této kategorii jsou to Daniel Kwan a Daniel Schienerts („Danielové“) za film Všechno, všude, najednou, Todd Field za film Tár, Martin McDonagh za film Víly z Inisherinu, Ruben Östlund za film Trojúhelník smutku a Steven Spielberg za film Fabelmanovi. Trojúhelník smutku byl jedním z největších překvapení oscarových nominací, ale každý z pěti filmů a režisérů oceněných v jednotlivých kategoriích patřil k největším hitům roku 2022. I tak ale tyto nominace na nejlepšího režiséra vracejí pozornost k jednomu z méně příznivých aspektů Hollywoodu.

Všichni nominovaní na Oscara za nejlepší režii v roce 2023 jsou muži

V předchozích dvou letech si cenu za nejlepší režii odnesly režisérky: Chloé Zhao za film Země nomádů v roce 2021 a Jane Campion za Sílu psa v roce 2022. Zdá se však, že Akademie se vrací ke starým zvyklostem. Není pochyb o tom, že nominovaní režiséři jsou legendární talenty, ale je škoda, že chybí mnoho talentovaných žen.

Za celou dlouhou historii udělování Oscarů bylo na nejlepší režii nominováno pouze sedm žen: Lina Wertmüller za film Pasqualino Sedmikráska, Sofia Coppola za Ztraceno v překladu, Kathryn Bigelow za Smrt čeká všude, Greta Gerwig za Lady Bird, Emerald Fennell za Nadějnou mladou ženu, Chloé  Zhao za Zemi nomádů a Jane Campion za Piano a Sílu psa. Bigelow získala cenu za nejlepší režii v roce 2010, Zhao a Campion si ji odnesly v roce 2021, respektive 2022, přičemž Campion byla jedinou dvakrát nominovanou režisérkou, ale v roce 2023 už žádná režisérka šanci na ocenění nedostane.

Oscaři v roce 2023 dokazují, že na rovnosti se stále pracuje

Musí být obtížné změnit prostředí celé kultury, zejména tak masivní a rozsáhlé, jako je Hollywood, a přestože byly učiněny velké kroky směrem k rovnosti, jedná se o nedokončenou práci. V posledních letech bylo na Oscary nominováno více žen a lidí tmavé pleti než kdykoli předtím, ale je třeba udělat ještě mnoho práce, aby všichni dostali šanci být oslavováni za své pozoruhodné úsilí. Hvězdné režisérky jako Gina Prince-Bythewood (Válečnice), Sarah Polley (Women Talking) a Charlotte Wells (All inclusive) se bohužel nedočkají zaslouženého uznání na oscarovém ceremoniálu, který se bude vysílat 12. března 2023.

Zdroj: ScreenRant

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz