Československý fantasy seriál Arabela z roku 1980 okouzlil diváky nejen svým pohádkovým světem, ale také díky skvělému obsazení. Ve třinácti epizodách jsme mohli spatřit výrazné herecké osobnosti, jako jsou Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák, Jiří Lábus, Dáda Patrasová nebo Jana Nagyová. V roli malé Mařenky se objevila také tehdy desetiletá Veronika Týblová-Polívková. 

-reklama-


Narodila se v roce 1970 v Jablonci nad Nisou a již v osmi letech se ocitla na očích veřejnosti díky svému účinkování v pohádce Kočičí princ. Ačkoliv Veronika Týblová-Polívková nepochází z herecké rodiny, její učitelka ji tehdy štábu doporučila na konkurz. Roli, o kterou v Kočičím princi usilovala, získala nakonec Žaneta Fuchsová, malá Veronika však získala roli vedlejší.

O rok později si ji vybrali pro Arabelu, kde si ji stále živě pamatujeme jako baculatou Mařenku. Natáčení trvalo celý rok a dnes jej popisuje jako dlouhé prázdniny, plné dobrodružství a hvězdných setkání s významnými postavami tehdejšího filmového světa. Po Arabele si ještě zahrála v seriálu Ein Stück Himmel a ve filmech Potrhlá Andula či Petra a Pavla.

„Já se nepovažuju za herečku. Já se považuju za dítě, které bylo vybrané, v té době jsem byla taková, jak mě potřebovali. Nestyděla jsem se, byla jsem asi bezprostřední, byla jsem takovej ďábel. A kdo mohl tušit, že ten seriál bude tak neskutečně úspěšnej,” prozradila v rozhovoru pro Stream.cz.

Jediným, kdo dokázal zastavit vzestup mladé talentované herečky, byl tehdy její otec Stanislav, novinář perzekuovaný po roce 1968 za své politické názory. Nabídka účinkovat ve filmu s prorežimním podtextem byla nakonec důvodem, proč Veronika Týblová-Polívková svou filmovou kariéru ukončila již ve třinácti letech. Místo toho se věnovala studiu na gymnáziu a později pedagogické fakultě.

Dnes žije na Černém mostě v Praze, kde působí jako učitelka na prvním stupni základní školy. Kdyby nebyla učitelkou, určitě by si dokázala sebe sama představit jako herečku i v dnešní době. Prozradila však, že své učitelské povolání miluje: „Já prostě miluju být v té třídě s těma dětma a tam v podstatě taky hraju.”

V pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek z roku 1993 si již Veronika nezahrála. Roli dospělé Mařenky si po boku Ondřeje Kepky střihla Hana Igonda Ševčíková. Seriál Arabela vysílá od 7. ledna každou neděli v podvečer televize Nova.

Zdroje: Stream, Rozhlas

Ondřej Kepka a Veronika Týblová-Polívková v roce 2007

1 z 2

FOTO: Profimedia